Panthe

Může obdarovaný zrušit darovací smlouvu ?

V situaci kdy člověk potřeboval pro schválenou insolvenci darovací smlouvu,tu od známého získal avšak situace je taková, že obdarovaný platí sám a dárce mu nepřispívá, neboť to není potřeba. Avšak obdarovaný nechce, aby dárci vznikal nárok na odvolání smlouvy a možnost získat finance, které ve skutečnosti nedaroval, zpět. Daný člověk je v situaci, kdy dárce odmítá podepsat zrušení darovací smlouvy dohodou paragraf 1981 zákona č. 89/2012 Sb. Existuje nějaká cesta jak zrušit darovací smlouvu pro stranu obdarovaného ?

Edit: Tak jinak, situace je čistě teoretická, jde o to jestli v občanském zákoníku existuje cesta pro jednostranné vyvázání darovací smlouvy stranou obdarovaného, nebo zda tato možnost v chybí.

Odpovědi
Drap

Zřejmě bude i taková možnost, ovšem bez právníka bych to ani nezkoušel. Tak to zkrátka dopadá, když někdo chce obcházet zákony.

Mravenec

A proto je lepší chovat se v souladu se zákony a nedostávat se do insolvence…

Kazatel

Tvůj popis situace je trochu kostrbatý, stejně tak jako výklady zákona vytržené z kontextu. Každopádně podržím-li se samotného dotazu bez omáčky kolem, obdarovaný nemůže odmítnout přijmout dar, neb by tak došlo (mohlo dojít) k poškození věřitelů. Tedy než bude insolvence ukončena, platí to, na čem byla dohoda. Pochopitelně následně dlužníku nic nebrání dar vrátit.

Dodatek po doplnění dotazu: S čistě teoretickými úvahami jdi k šípku, v praxi v případě insolvence existuje správce, který jedná za dlužníka. Ten sj pochopitelně dohlédne na to, aby přišlo plnění které má přijít. Stejně tak pokud obdarovaný nic nedostává a dárce je zavázán toliko příslibem, i na tuto situaci zákon pamatuje. Tedy hypotéza aby nemusel vrátit co nedostal je poněkud mimo, pokud tedy nestrvrzuje průběžně přijetí daru, ale to je pak již jeho boj a jeho vůle.

Pepa25

Obdarovaný může odstoupit podle § 2065 zákona č. 89/2012 Sb. v případě vad daru. Jinak se předpokládá, že nemá důvod dar odmítat, takže to není tak, že by v zákoně něco chybělo.
Problém je zjevně někde jinde: dárce má podporu poskytovat, přitom tam nečiní. Ve vašem případě bych mu řekl: buď budeš skutečně plnit podle smouvy nebo tě budu žalovat. Pak ji hned rád zruší dohodou …

Panthe

Tak jinak, situace je čistě teoretická, jde o to jestli v občanském zákoníku existuje cesta pro jednostranné vyvázání darovací smlouvy stranou obdarovaného, nebo zda tato možnost v chybí.

Panthe

Děkuji za subjektivní názory, nicméně nechtěl nikdo někoho podvést, důležité je právní řešení této situace.

Hlada

Jak to, že nechtěl nikoho podvést? Měl tak nízký příjem, že bez smlouvy o důchodu by mu nebylo oddužení povolené. Zrušit smlouvu může jen insolvenční soud. Kdyby vyšlo najevo, že smlouva byla jen fiktivní, mohl by insolvenční soud rozhodnout o zrušení schváleného oddlužení.