Avatar uživatele
Stříbrný

Může mít vliv na kašel i prostředí?

Již asi půl roku jsem často nemocný (angíny, afty, kašel). Před vánoci jsem ještě "posmrkával", po nich odjel pryč z domu na hotel lyžovat. Naprosto v vše v pohodě, bez kašlu a rýmy. Jsem teď 5 hodin ve svém pokoji a začínám znova kašlat. Může mít něco v mém okolí na toto vliv? Nic, co si pamatuji se zde nezměnilo za poslední rok, mívám zde vysokou vlhkost, zimu a plísně (jsem na ně alergický), ale je toto "klima" zde již hodně roků.
Doplňuji:
A měl by někdo prosím i řešení? větrám co se dá, také mám u sebe "pohlcovač vlhkosti", ale nezdá se mi, že by moc pomáhal...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

V závislosti na koncentraci spor plísní v ovzduší může dojít k alergickému onemocnění včetně astma.
U citlivějších lidí může déletrvající vystavení se plísním způsobit vyrážky, rýmu, pálení očí, kašel nebo problémy s dýcháním.

Mohou vyvolat akutní toxickou reakci a mají karcinogenní efekt.
Vznikají těkavé organické látky, některé z nich člověk vnímá jako
plísňový zápach. Tyto látky mohou poškozovat sliznice dýchacích cest, dráždí oči,
v nose a krku, způsobují bolesti hlavy a podráždění pokožky.
Doplňuji:
Plíseň má podobu bílých, černých, zelených, modrých, žlutých nebo hnědých skvrn a povlaků, roste prakticky na všech površích – na omítkách, malbách, na papíru a tapetách, ve spárách mezi kachlíčkami, na dřevě, kůži, textiliích.

Objeví-li v bytě plíseň, je největší chybou začít ji okamžitě škrábat nasucho. Mohla by se tak vzduchem rozšířit i na další místa. Toto nebezpečí hrozí i při vysávání plísní vysavačem. Pro odstranění plísně je nutné koupit si některý z protiplísňových prostředků (Fungispray Luper, Savo proti plísním a podobně) a barevné fl eky postříkat. Doporučuje se zhruba hodinu počkat, ne déle, aby místo zcela neuschlo. Potom stačí vzít kartáč nebo hadr namočený ve stejném přípravku a povlak mechanicky oškrábat. Při silném napadení je třeba tento postup několikrát opakovat. Po odstranění plísně je vhodné poškozenou zeď vymalovat. Při použití klasických barev se ale mapy objeví znova. Proto je nutné volit nátěrové hmoty s protiplísňovými přípravky.
Relativní vlhkost vzduchu v obytných místnostech by se měla pohybovat pod padesáti procenty. K jejímu zvyšování přispívá třeba i jen to, že člověk dýchá. Až o desítky procent se tato hodnota zvyšuje při vaření, praní a sušení prádla. Když se v koupelně zrcadlo zamží, v tu chvíli dosahuje vlhkost až devadesáti pěti procent. Otevřením dveří z kuchyně nebo koupelny se navíc vlhkost zvyšuje i v dalším prostoru, tj. po celém bytě.

Většina bytů není přizpůsobena k sušení prádla. Proto je třeba zvýšit intenzitu větrání. Situaci navíc zhoršuje výměna starších typů oken za nová, dokonale těsná, která si lidé do bytů pořizují. Škvíry a spáry mezi okenními rámy byly totiž často jediným zdrojem čerstvého vzduchu. Doporučuje se otevírat okna minimálně třikrát denně. Problematické prostory jako kuchyně a koupelny by měly být vybaveny funkčním větracím systémem. V kuchyni je nezbytností fungující výkonná digestoř, která odvádí zápach a vlhkost mimo byt.

Čistota je další možností k zamezení růstu plísní v bytě. Často lidé vanu či umyvadlo umyjí čisticím prostředkem a pak jen zběžně opláchnou. Zbytky čističe ve spárách představují pro bakterie bohatý zdroj živin. Nezapomeňte povrchy i po chemických přípravcích několikrát opláchnout čistou vodou.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

S vlhkostí a plísněmi je hned zaděláno na zdravotní potíže. Vlhkost se musí vysušit a plíseň zlikvidovat. Pokud je to na velké ploše v pokojích, vyžaduje to většinou nákladné stavebně-technické zásahy... ať je to např. obnova izolace zdiva proti vlhkosti, sundání a obnova omítek, úprava oken, změna vytápění ...protiplísňové nátěry zdiva i omítek.

Jako nouzovka teď opravdu pomůže jen zvýšené vytápění a větrání místnosti, výkonný stavební vysoušeč vlhkosti a aplikace SAVA proti plísním, které potlačí tvorbu a šíření plísně na omítce.
http://www.savo.eu/…
Mám vyzkoušeno.


Avatar uživatele
Zlatý

To si piš, že jo. Je to známá věc a prokázaná.
Znám lidi, kteří se kvůli zdraví přestěhovali na hory a jsou v poho. Několik rodin.


Avatar uživatele
Zlatý

Příčinu bych viděl v té vlhkosti a plísni.Pokud máš plísen na zdech,může to být zdroj zdravotních obtíží.Nepodcenoval bych to.
Doplňuji:
Nevím jaký druh bydlení máš,ale snad ti pomůže i tento článek:
http://bydleni.idnes.cz/…

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Zdraví

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1918
Zlatý mosoj 1567
Zlatý marci1 1428
Zlatý annas 1158
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý gecco 847
Zlatý briketka10 789
Zlatý quentos 758
Zlatý Kepler 634
Zlatý iceT 579

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.