Může mi někdo najít, zda se v chráněných dílnách pracuje na normy?

Snažím se to někde najít a nedaří se. Tady jsem už jednu podobnou otázku našla, ale jen bla bla bla…http://ww­w.odpovedi.cz/o­tazky/dobry-den-pracuji-v-chranene-dilne-kde-je-cca-20-invalidnich-pracovniku-muze-zamestnavatel-praci-normovat-dekuji

Nejlepší odpověď
annas

Další přínosná odpověď

Musím říct, že podobných otázek na netu je několik,. Dokonce p.. Krása odpovídá obecně. Některé další otázky jsou bez odpovědi.

Něco jsem našla, zkus si pročíst Dotaz č. 11., zda ti pomůže.
......„Zaměstna­vatel má právo "znormovat“ práci těchto osob, pak samozřejmě ano. I když je chráněná dílna specifickou formou účasti na pracovním trhu (proto ty dotace) i ona musí vyrábět a umisťovat výrobky na trhu. Tudíž chráněná dílna nemůže být vysloveně charitativní činnost."

Stránka Národní rada osob se zdravotním postižením ČR

http://poradna­.nrzp.cz/static­.php?static=ar­chiv&p=ostatni

http://www.va­clavkrasa.cz/po­radna/dotazy-a-odpovedi/zamestnani-pri-pid-a-cid/prescas-a-normy--v-chranene-dilne-16074.html

Další odpovědi
gecco

Další přínosná odpověď

Nepodařilo se v zákonech najít nic, co by „normování práce“ na chráněném pracovním místě (pojem chráněná dílna už zákon nevymezuje) jakkoli bránilo – takže si myslím, že tohle je ponecháno pravomoci zaměstnavatele (a podle charakteru práce)…
Případně se můžeš doptat MPSV, tel. 844 844 803, kontaktni.centrum@mpsv.cz.
😉

briketka10

Ano, může, tady máš konkrétní odkaz...

http://www.k2p.cz/

V této dílně jsme dřely, jako diví a žádný
moc prašule za hodinu jen 250, kdo nesplnil
normu nedostal odměnu, když nebyla práce,
tak se nepracovalo a vedoucí nás klidně
poslala na 14 dní domů s 60% platem to se
nám to žilo, když jsme měly smlouvu jen na
3,5 hoďky. Při návratu byla za hodinu jen 200
a ten, kdo neudělal žádnou chybu za hod. psala
se čárka dostal odměnu 50 Kč denně.
Byla to úmorná nepředstavitelně těžká práce
musely jsme rozešívat a rozcvakávat dokumenty,
které byly k sobě tak pevně sevřené, že jsme si
musely pomáhat silnými kleštičkami a nožíky, než
jsme se k nim dostaly a ještě byly i slepené pomůcky
si každý kupoval sám i lepidlo, rozešívačku, nůžky,
nožík a kleště.
Musela jsem jít na operaci s pravou rukou neudržela
už ani hrnek s kávou nic. Hned šla pod kudlu a mám
trvalý následky.

Všichni jsme dostali výpověď bez odstupného.
Tahle firma už neexistuje. Jen její šicí dílna.

Další věc, nevím, jestli platí ještě dnes, ale myslím
si, že ano, jinak by spousta firem zde v Pardubicích
nezaměstnávala invalidy pouze na 3 měs. a poté je
propustila z důvodu, že jsou nevzdělaní, proč je tedy
přijímala?
Byla jsem tam taky dostala jsem kontakt od ÚP
a oni mají takovou taktiku přijmou zaměstnance
invalidu – za měsíc vyinkasují od ÚP 8 táců a pak
po třech měs. ho vykopnou – kolotoč se opakuje ..
Firma požaduje ekonomické vzdělání i vozíčkáře
což já nejsem :(

Po ročním zaměstnávání inkasovali firmy až 16 tisíc
za každého zaměstnaného invalidu.

Předtím jsem pracovala dole u nich v kanceláři pro
firmu Mediatel a vymáhala faktury, které podnikatelé
nezaplatili. To se mi moc líbilo a taky jsem byla lépe
placena.

p. Krása byl u slavnostního otevření domu v Pardubicích Kosatec

http://www.ca­akosatec.cz/na­se-sluzby/

ivzez

Další přínosná odpověď

Netvrdím, že moje odpověď bude přínosná,
jen jsem si nemohla v anketě vybrat.

Ani mně se k normování práce pro chráněná pracoviště nedaří nic najít.

Ale podle mého názoru je normování práce v případě
zaměstnávání osob se zdravotním postižením nesmysl.

Budou-li vedle sebe pracovat dvě osoby se stejným procentem ztráty
pracovní způsobilosti, neznamená to, že jejich pracovní schopnost je stejná.
Jeden zvládne několik různých činností, druhý může zvládat činnosti jiné.
Jeden dokáže pracovat rychleji po kratší dobu, druhému zabere tatáž činnost
více času (bude pracovat pomaleji, ale vydrží déle pracovat bez přestávky),…

Podle mne po nich nelze požadovat stejný pracovní výkon,
přístup k osobám se zdravotním postižením by měl být individuální,
zaměstnavatel by měl přihlížet k jejich zdravotnímu stavu.

Ale je to jen můj názor…

Xanada

Ano, může, tady máš konkrétní odkaz...

briketka10

Špatně jsem to napsala, pracovaly jsme tak, že jsme dělaly krabice
dokumentů a za jednu tu krabici bylo prvně 250 Kč ta trvala třeba
jeden den, než jsme ji udělaly a potom za 200 Kč nebylo to za 1 hod.
to jsem se fakt upsala !!
To bych si vydělala teda hódně peněz 😁

ReHu

250 Kč na hodinu je málo?

briketka10

Sambo

To si piš, že jo dělala jsem na těch dokumentech pro
nemocnici na Homolce a nikdy, nikdy bych takovou
práci už nedělala, pak mi nabízeli práci ve Spořitelně
pro spisovnu taky pro k2p, ale 3 holky, které tam už
makaly mi řekly, že je to strašný jen se stojí u stroje
a lezou z něj dlouhý papíry, který se skládaj do štosu,
prachy nic moc, stejný, jako v k2p, tak bych si moc
nepolepšila, navíc jedna z nich odešla po půl roce na
operaci s páteří.
Od tý doby jsem doma 3 roky a nemůžu zavadit o práci,
kterou bych zvládla na 4 hodiny.

anonym

No děcka, hlavně teda Briketka10, to čumim jako blázen, to sis teda užila svý, nezávidím.

anonym

Xanada, kde je ten odkaz? Asi špatně vidím.