Adam2

Může konkrétní text mít dva slohové postupy zároveň?

S tím, že se ty slohové postupy nestřídají, ale dva nebo dokonce tři vystihují jeden text stejně intenzivně?

RE ivzez: to nemíním. Budu maturovat z češtiny a bude se po mně chtít, abych popsal nějaký neumělecký text, třeba vyhlášku. Budou po mě chtít, abych řekl, jesti je daný neumělecký text slohového postupu popisného, vyprávěcího atd., je jich 6 celkem asi. Jde mi o to, jestli když budu mít text, tak jestli nejenom se v tom textu mohou slohové postupy střídat, ale jestli na konkrétní text se mohou dva slohové postupy uplatňovat současně. Takže se ptám, jestli pět vět urrčitého textu může být slohového postupu popisného a zároveň třeba informačního.

Nejlepší odpověď
annas

1. Ano. slohové postupy či útvary se často spojují, střídají, prolínají, ale jeden z nich je dominantní, tedy ten, který byl zadaný,.

Útvar vypravování – můžete popsat osobu, která v ni vystupuje a má nějaký vztrah k příběhu, může se objevit její charakteristika, třeba i krátká úvaha atd.

Ale opakuji, hlavní je vypravování. Je třeba ale nepřeskakovat od útvaru k útvaru, dodržet, aby bylo vypravování plynulé.

Stejně u charakteristiky, jak jste se ptal minule, vnější charakteristika je popis, vnitřní charakteristika může obsahovat i jiný postup.

Záleží na tom, zda budete psát charakteristiku přímou či nepřímou.

2. Zde je to naopak Např. u neuměleckého textu, jak jste uvedl, byste měl určit, který postup je hlavní, které jeho části jsou založené třeba na postupu výkladovém, úvahovém atd.

--
3. Vždy pamatovat na útvar, který je zadaný, musí převažovat. Např v úvaze – postup úvahový, ve výkladu – výkladový atd.

Třeba neumělecký text je založený na postupu informačním, ale objevují se v něm prvky popisné či výkladové apod.

Vyučující vám to nevysvětlil(a)? Ten/ta vás přece znají z jazykových projevů lépe, takže si vzpomeňte, zda měli nějakou připomínku u vašich prací.
--

Další odpovědi
led

Je to možné len v prípade, že sa navzájom dopĺňajú, nie sú v rozpore a jasne vystihujú objekt popisu
…ako v prípade Čapkovho básnika, ktorý bol svedkom autonehody. Popis nehody síce popísal vecne, ale ŠPZ podal obrazne básnicky.

Príklad viacslohovej odpovedi:
Vaše otázka bez doplnění je stručná a jasná. (sloh popisný, teď však přijde sloh poetický))
Když však ivzez zeptala se,
míníte-li různá zpracování jednoho tématu,
neváhahal jste,
popadnuv kláves a jedním prstem,
rychle, jak rýchlik Brno-Praha,
doplnil jste dotaz svůj o bližší vysvětlení…

Proto ptám se komise znalců,
stači-li má vysvětlení,
nebo popsat smím pouze stručně, informačně, problém žáka Adama2

ivzez

Míníte různá zpracování jednoho tématu?
Nevím, proč by to nemělo jít.

Mp2

Otázku jsem nečetl, ale myslim že treba muzes napsat pracovni postup jak postavit psi boudu… I s načrty… A taky muzes napsat sloh o tom jak jste ji staveli s bráchou, napsat jeji popis atd..
Přecti si kolik je slohovych utvaru a představ si na kolik bys jich mohl napsat…