Valdas

Jaký je rozdíl mezi vnější a vnitřní charakteristikou?

Nejlepší odpověď
annas

Odpověď jste mohla mít hned. Otázka je několikrát v archivu.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=vn%C4%9Bj%C5%A1o%C3­%AD%20a%20vnit­s%C5%99%C3%AD%20chrak­terisistika%20

Vnější charakteristika se také nazývá popis.. Když popisujeme např. osobu, zachytíme její vzhled od hlavy až k patě., její oblečení apod.

Zatímco charakteristika je širší, zachycuje povahové vlastnosti člověka. Všímá si jeho vztahu k lidem, zájmů a schopností, vztahu k povinnostem nebo například k práci. Zpravidla se spojuje s popisem, proto se dělí na:

  1. charakteristiku vnější = popis. .U člověka popíšeme jeho vzhled. a některé vlastnosti.

Např. Můj bratr
Je mu 17 let, měří 190 cm a je svalnaté postavy. Má malou hlavu s tmavě hnědými vlasy, velké hnědé oči a větší nos s hrbolkem, který má po matce, stejně jako já. Jeho velké, bílé zuby se schovávají za tlustými, malinovými rty.

  1. charakteristiku vnitřní – vyjadřuje duševní vlastnosti, povahové rysy, schopnosti, dovednosti atd.

Jeho povahu lze charakterizovat jako bláznivou, přátelskou, obětavou, bojácnou a někdy i vcelku drzou. Ovšem musím hlavně zdůraznit tu bojácnost, protože když někde spatří pavouka, je s ním doslova „zle“. Přitom takový malý pavouček je roztomilý, nechápu, co se mu na něm zdá tak strašného.

Vlastnosti se vyjadřují přímo – konstatováním nebo nepřímo – konkrétní příklady jednání.
--

Zkuste si projít některé charakteristiky v odkazu
http://www.cesky-jazyk.cz/

Další odpovědi
NoFear

Logicky vnější popisuje povrch, venek. U člověka vzhled, oblečení, fyzické tělo.. A vše co s tím souvisí.
Vnitřní popisuje hloubku, spíše abstraktno. Charakter, vlastnosti, psychiku. Jaký je, co umí,…

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Hlada

Jaká charakteristika? Čeho?

annas

Hlada,

charakteristika obecně . charakteristika „vytčení podstatných, příznačných vlastností jevu, předmětu, osoby. “

Kategorie střední škola, je chyba, že středoškolák to neví a neuvedl čeho se týká. . Proto jsem uvedla příklad charakteristi­ky osoby.

U jiných , třeba technických předmětů, se neužívají pojmy vniřní a vnější ch., ., uvádí se vzhled a vlastnosti přístroje.

Hlada

Proto se tak ptám.
Velmi mne znepokojuje, jaké obrovské množství bezúčelných volovin se žáci na školách učí a přitom v praktickém životě jsou úplně vedle.
Jak je možné, že v dnešní době ďobání do různých krabiček se žák neumí jasně a srozumitelně vyjádřit?

NoFear

Řekl bych, že nehraje roli. Je to typické rozdělení charakteristiky ve slohu, které se učí v ČJ na školách. O
On spíš jen nechápe rozdíl „vnitřní,“ „vnější.“