Matiselis

Může efekt cukru na tělo a duši záviset na osobním vztahu k cukru?

Všiml jsem si, že když mám období typu „cukr je nepřítel“, tak když už sním cukr (třeba jen dvě tatranky), tak se pak cítím zesláblý či naštvaný, případně mě i bolí někde na těle…
Když mám ale k cukru pozitivní vztah, tak se i při velké a déletrvající konzumaci cítím dobře… Nakonec se začnu cítít hrozně (a s tím se můj vztah k cukru zase změní obvykle na negativní), ale než se tak stane, tak to trvá docela dlouho obvykle.

Z toho se zdá, že osobní psychický vztah – k cukru – hraje velkou roli.

Nejlepší odpověď
Ametyst

Je to opravdu vzájemně spojené. Při psychické nepohodě a pocitu viny, že jím, co bych neměla, tělo špatně tráví, může i protestovat bolestí. Když špatně tráví, nevyužije výživné látky ani kalorie, ale uloží je ve formě tuku.
V Britanii vydává vláda různá stravovací doporučení. Jedním z nich je:” Mějte radost z jídla. “

Další odpovědi
zjentek

No pokud by něco takového doopravdy pracovalo, tak by to pak muselo pracovat všestranně, tedy cukr by zde mohl být nahrazen čímkoli, například nikotinem. A zdá se (tedy mně osobně), že to nějak podobně skutečně pracuje. Děkuju.

Matiselis

@zjentek
dekuji. rekl bych ze ten efekt „jak psychika dokaze menit jidlo aj. látky“ je ale nejak omezen. Tim chci rici, cim silnejsi negativni/pozitivni vztah k dane potravine, tim silnější „měnící efekt“ – nicméně i když někdo cukr miluje a byl by schopen demonstrovat pro to, aby se přidával do každé potraviny v mnohem vyšším množství než dnes, tak i ten člověk zřejmě jednou zaznamena negativni efekty cukru – ačkoli zrejme o mnoho pozdeji nez clovek co se snaží jíst zdravě a cukr považuje za zlo…

Je to podobne, jako kdyz legalni stimulanty na me ucinkuji mnohem silneji, kdyz jsem nadšený do toho, že si je vezmu – zatímco když váhám (je to dobry napad? neměl bych radši… já nevím…) – tak jejich efekt je zjevně slabší.