Může člověk bez cíle, který jen pracuje proto aby přežil, žít?

Nejlepší odpověď
pl4toon

Co by ne? Kdo tvrdí že cíl musíš mít hned teď? Třeba ho teprve poznáš. Možná zjistíš za co stojíš až v jednom konkrétním okamžiku, kdy se zachováš vyjímečně správně.
Nebo možná bezcílný život jedince může nakopnout jiného, kdo nebude chtít dopadnout jako on. Všechno má určitý význam, žádný život (ani čin) není zbytečný.

Další odpovědi
Damiana

Člověk, který nemá cíl, si tuto otázku nejspíš nikdy nepoloží, neboť je na něj příliš „intelektuálská“. 🙂
Přesto cíl mít může. Dalším otazníkem ovšem je to, že když se ptáš v tomto případě ty, evidentně máš nějaký postoj k osobě s podobným přístupem. Tudíž – tu jeho bezcílnost vidíš jen ty, svýma očima. On si tak přijít nemusí. Nebo má cíl, o němž nikdo neví nebo ho ještě sám nikomu neřekl.
Rodiče svým dětem, které se v jejich očích příliš flákájí (a někdy je to i pravda, bohužel ☹), říkají rádi právě tohle – že nemají v životě žádný cíl. Najít si ho a snažit se ho dosáhnout však není otázka momentálního příkazu nebo nutnosti, ale touhy po tom, něco prožít a něco sám v životě dokázat. Jestli vidí někdo „náplň“ v tom být neužitečným parazitem společnosti, i to je – opět bohužel – jeho volba. Ale i cíl.:-(
Doplňuji:
Btw – Ještě k té práci. Tomu, že někdo „jenom“ pracuje a nemá žádný cíl se mi nechce věřit. Za práci má přece peníze.

badisko

Jo muze ..a je to lepsi nez aby nepacoval a jen prezival.....:D…me ma prace bavi a na zivot si taky nemuzu stezovat…:D..kazdej to ma takovy jak si to udela a jak se na svet diva…
Doplňuji:
hele pise ti ctitelka no podle strojoveho prekladu to vypada na travsvestitu …tak nebud smutnej mas to dva v jednom..:D

anonym

Marně si lámu hlavu, do které oblasti kultury zařazovat Tvé dotazy. Silně mi začínají připomínat Víta Koubu, který nám tu svého času začal šířit „osvětu“.
Když už si nemůžeš pomoct, tak takové dotazy alespoň zařazuj do správných kategorií.
Každý člověk má nějaký cíl. I kdyby to nebylo nic více než potřeba „přežít“, tak to stejně cílem je. Pokud člověk splňuje v lékařském smyslu podmínku života, žije.
Otázkou je, jak kvalitní způsob života to je. Někteří ti tu napíší, že žijí, když se cítí být někým milováni, jiní mají jako smysl života jiné hodnoty, třeba pro změnu někoho milovat.
Žiji proto, že život je dar. Z toho důvodu si vážím každého dne, kdy se mohu naučit něco nového. Také proto se snažím žít aktivně a nenechat se životem vláčet. Necítím se být nikým jiným než lidé, kteří třeba nemají dost sil, aby zmobilizovali svou energii a dokázali si jít za svým. Všechno v životě má svůj smysl, své místo a směřuje to k určitému cíli. Nikdo z nás není oprávněn soudit a posuzovat jiné lidi.
Na závěr ještě poznámka: workoholici by tě za takové dotazy nejspíš dokázali umlátit. Ti mají také svůj cíl – vlastní prací se domoci toho, po čem touží. I v dobře odvedené práci spatřuje spousta lidí naplnění a štěstí.

marci1

Samozřejmě že může a taky musí. Co kdyby si snažil ten svůj cíl tak trochu vytýčit ? A on možná stejně časem přijde. Pozitivně myslet a nějaký cíl ho napadne.Za nocí nejtemnějších pamatujte na slunce.

Kyta

Může,,držím pěsti,,taky sem spadnul na dno,,jen se odrazit,,ti písalkové ti neporadí.co tu jsou,,Cíl,je,,ně­jak,pozitivně to překonat,,,nenechat se zmást,,,a najít ,,někoho,,pro koho chceš žít,,mám vnuky ,,pro ně ,,to dělám…

celie

Múže.Už to že chceš přežít je cíl.a pokud máš práci tak to neřeš.

terry

To je otázka, co znamená žít.
Pro každého to znamená něco jiného.
Znám lidi,kteří nemají cíl a jen pracují. Nikam nejezdí, nechodí, …
Jsou se svým životem spokojeni. Nevědí, že mají mít mít nějaký cíl, že je to posune někam dál a také nevědí, že o něco přicházejí.