ORION_

Může bydlet u koho chce ?

Ahoj,
chci se zeptat. Pokud je někomu 15 let, může si vybrat, třeba že chce bydlet u své babičky, který by s tím souhlasila, pokuď nechce bydlet doma u svých rodičů ?

Nejlepší odpověď
Drap

Jedině v tom případě, že by se dohodl s rodiči, nebo tak rozhodl soud. Do 18 let za dítě rozhodují rodiče. rodiče.

Další odpovědi
zzzlatokopka

Může pokud rodiče soouhlasí, pokud nesouhlasí musí být závažný důvod.

Pokud je k tomu závažný důvod, (tím není, že ho rodiče nepouštějí vždy ven a vše mu nedovolí, a vše mu nekoupí atd.), musí být opravdu závažný, tak stačí podat k soudu návrh na předběžné opatření o svěření dítěte a soud během pár dní rozhodne. Dítě se může obrátit na OSPOD, ten za něj návrh na soud podá.

Adula.57

Pokud je osobě pod 15, je nutné potvrzení od soudu. Jak napsala zzzlatokopka, obrať se na OSPOD, se vším ti pomůžou, všechno zařídí. Nejde to ale jen tak, musí k tomu být vážný důvod.