Proč ministerstvo práce a sociálních věcí nezakáže zaměstnavatelům propouštět a šetřit na lidech?

Tím, defakto okrádají zaměstnavatelé okrádají stát, protože stát musí za propuštěné zaměstnance platit zdravotní pojištění a podporu v nezaměstnanosti.

Proč ještě žádného ministra nenapadlo, že by podporu v nezaměstnanosti neplatil stát, ale zaměstnavatel? Tvořil by se na něj tlak, aby našel bývalému zaměstnanci práci, aby nemusel mu podporu platit.

Nejlepší odpověď
hanny 2

A co by ten zaměstnavatel měl ještě platit?Proč stát nevytvoří takové podmínky,aby se zaměstnavatelům vyplácelo lidi zaměstnávat???Mám pocit,že státu je úplně jedno,kolik lidí skončí na pracáku a že jim musí platit podporu a pojištění!

Další odpovědi
anonym

Soukromá firma si na sebe musí vydělat. Aby přežila, musí redukovat náklady. Z čeho by přejímala sociální zodpovědnost za stát, kterému právě na to odvádí daně, pokud by sama zkrachovala. Ministr musí respektovat triviální logiku, na rozdíl od tebe. Tvé fantasmagorie jsou nesmyslné a zavánějí už dávno překonanými, zavrženými a neuskutečnitelnými filosofiemi z 19. století o komunistickém ideálu. Když místo ekonomů plánují političtí fanatici, je to nenávratná cesta k nezdaru.
Pokud ti chybí obyčejný selský rozum, měl by sis aspoň něco přečíst o 4 modelech sociálního státu. Je to věda, která se studuje celou VŠ a celý život se aktualizuje poznatky ze stávajících aplikací v reálu.
Otázka napovídá buď naivitě nebo hlouposti. Ani jedno není pro tazatele (schovaného za anonyma) nijak lichotivé.
Doplňuji:
Ad greycell, tady přece nejde o logiku trhu ani pravomoce, ale základní rozdíl mezi plátcem a příjemcem daní, a z toho vyplývajícími úlohami a povinnostmi.
K čemu by byly pravomoce, pokud by prostě čistě matematicky nebylo kde brát.

Hlada

Milý anonyme, věřte tomu, že žádný poctivý podnikatel nemá radost z toho, že je krize, tržby klesají a musí propouštět, aby se alespoň nějak udržel na trhu. Už teď je ochrana zaměstnanců tak vysoká že legální pracovní síla je nesmírně drahá, takže řada podnikatelů raději zaměstnává cizince na černo. Jakékoli další zdražování zaměstnanců by znamenalo další propouštění a prohloubení šedé ekonomiky. Nedovedu si představit, že by podnikatel měl kdejakému lemplovi platit podporu a ještě hledat práci. To už by nikdo neměl chuť nikoho zaměstnat, maximálně tak za směšný plat, aby mohl tyto náklady hradit.

terry

A kde by si, ty chytrolíne, vycucal práci?
A kde by bral kačky na podporu?
Každý zaměstnavatel, potažmo firma si na sebe musí vydělat.
A stát by měl vytvářet podmínky pro vytváření nových pracovních míst. Aby trh fungoval. Tím, že si lidi vydělají i víc utratí a odvedou státu na všech daních. To už věděl i Baťa.
Jenže našemu státu je toto zřejmě jedno.

greycell

nemá a nikdy nemůže mít takové pravomoci, bylo by to proti logice trhu.

lexx

hey pane fantasto, a nechcete rovnou reálný a normalizovaný Husákův socialismus ? tohle už jednou bylo a skončilo v trapných kotrmelcích, následky neseme dodnes. proto.

anonym

Ad hlada, kvituji s povděkem, že svou fundovanou odpovědí děláš čest svému čerstvému stříbru.
Jen mi připadá, žes zbytečně laskavý s oslovením „Milý“, protože k správnému titulu by mělo blíže spíš hloupoučký, vzhledem k idealisticky nereálné otázce.