hruby

Musím vyšetřovateli odpovědět na otázku, nebo mohu odmítnout?

Dobrý den, jsem předvolán na PČR k podání vysvětleni k jisté věci, musím vypovídat, nebo můžu odmítnout? Děkuji, TONIK

Původní neotázka
musím vyšetřovateli opovědet na otázku neb mohu odmítnout

Nejlepší odpověď
ivzez

Stačilo si dát obrat „podání vysvětlení“ do Google:
http://www.po­licie.cz/clanek/zve­rejnene-informace-2017-podani-vysvetleni.aspx

Stručně (zjednodušeně):
Pokud výpovědí nevystavíte sebe nebo někoho z blízkých příbuzných
stíhání, jste povinen vypovídat (nemůžete výpověď odmítnout).

Další odpovědi
Klaproth

Za podmínek stanovených zákonem můžeš odmítnout.

Kelt

Za určitých podmínek, při poškození blízké osobě, je možné odmítnout. Ale to by měl vás vyšetřovatel poučit.