Avatar uživatele
skorcovaz

Musím tepelně upravit žloutky i když do receptu musí syrové? Riskuji tím salmonelu?

V zimě dělávám domácí váječný likér, protože chutná líp, než kupovaný. Jdou do něho ale sýrové žloutky, což může být údajný zdroj salmonely. Dají se žloutky nějak tepelně upravit, aby zůstali tekuté a dali se použít do toho váječňáku?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4547 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
venkovan

Salmonea a další breberky které s vajíčkem přijdou do nějakého alkoholu se v něm tak opijí (správně česky „ožerou“), že když se potom dostanou do trávícího traktu člověka, motají se tak, že neví co tam mají dělat. Takže nebezpečné nejsou.
Pokud nevěříte – naložte se na několik týdnů alespoň do 40% alkoholu.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Tepelně upravit znamená mít vajíčko natvrdo a to by mě v koňaku nechutnalo.

Kde chce alkohol píti musí riskovati.
Jenom spekuluji, třeba pomúže ten špiritus.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Scalex

Tepelná úprava žloutků v tomto případě nepřichází v úvahu, je nutné použít vejce co nejčerstvější a z prověřeného chovu. Pozor, to neznamená, že musejí být BIO – protože značka BIO udává jen to, že při krmení nosnic nebyla použita žádná chemie. V případě vaječňáku bych se asi vyhnul domácím vejcím a koupil nějaká z prověřeného velkochovu. U kupovaných vajec v obchodech obvykle problém se salmonelou není (syrových žloutků z vajec z Kauflandu jsem za posledních deset let snědl spousty a salmonelózu jsem neměl ani jednou).

Jinak ve vaječňáku se částečně o desinfekci postará i alkohol.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
tom004

>Sýrový žloutek< sice neznám,ale je to príma překlep.Možná by bylo zajímavé vědět jakou by ten vaječňák měl chuť. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek