comedian

Musim si vybrat jen jednu vysokou skolu?? Nebo muzu se jit zapsat na dve i vic??

Doplňuji:
No abych to upresnil studoval sem na prumyslove elektrotechnicke technycke lyceum a tam sme meli informatiku hodne, ale to me vubec nezajimal a podle toho taky znamky vypadaly:((, ale zajimam se spis o jiny veci napr vesmirny teorie a nove technicke a vedecke veci… chtel zkusit CZU informatiku(po­kracovat, co uz znam ze stredni a v budoucnu slibna prace) a nebo CVUT jaderna fyzika(zajimavy, prace nemam tuseni a ani nvm jestli to dokazu vystudovat)… nemam dost informaci abych se rozhodl, treba zjistim ze na CVUT nemam atd.

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Zákon nezakazuje studuvat víc vysokých škol na ráz, ale spíš je problém jak to budete stíhat plus Váš soukromný život.

Další odpovědi
Terryle

Můžeš se zapsat na víc, ale je na tobě, abys je stíhal. Pokud s jednou sekneš ze začátku, nic moc se neděje. Ovšem pokud je potáhneš obě třeba dva roky, pak zjistíš, že nezvládáš a s jednou skončíš, může se Ti stát, že pak na druhé škole budou chtít platit za studium. A nejsou to úplně malý částky – cca 10–12 tisíc za semestr, co vím. Výšku poplatku si stanovuje škola.
Doplňuji:
Byla jsem požádána o upřesnění nebo doplnění, tak tedy:
Ze zákona máš nárok na JEDNO „období“ studia v délce 3+1 (bc.), 5+1 (mgr.) nebo 2+1 let (navazující mgr). Můžeš studovat víc oborů nebo škol zároveň, klidně pět, když to zvládneš. Ale musíš se se VŠEMA vlézt do toho limitu 3+1 nebo 2+1. Pokud s jednou školou sekneš, najednou se ti ty tam odstudované roky přičtou ke studiu na škole, se kterou jsi ještě neskončil. Tím se může stát, že najednou přesáhneš ten limit 2+1 nebo 3+1 a škola po tobě začne chtít, abys zaplatil „poplatek za další studium“ (u nás tak tomu tuším říkají).
Totéž se ti stane, když už jsi řádně vystudoval např. jeden bakalářskej obor a najednou se rozhodneš, že chceš dalšího bakaláře. Téměř určitě tím přesáhneš těch povolených 3+1 let a škola po tobě začne chtít zaplacení poplatku za další studium.
Je to podle mě určitá pojistka proti „věčným“ studentům…
Něco dalšího jsem našla tady – http://web.na­tur.cuni.cz/stu­dent/forum/po­platky/poplat­ky-za-dalsi-studium

  • – –

V Tvé situaci je těžko radit. Já bych asi zkusila obě – a brzy zjistíš, jestli je dokážeš stíhat zároveň nebo ne. Taky snad zjistíš, která ti jde líp a která nemá smysl. A pokud Ti to dojde (mělo se to snad ukázat ještě v prváku, říká se, že největší „odpad“ na technikách je právě v prváku, kdy spousta lidí neprojde sítem základních matik, fyzik apod), skonči s tou slabší co nejdřív, ideálně do konce 1. ročníku. Pokud se na té druhé nebudeš flákat, pořád bys ji měl stihnout ukončit v limitu 3+1 let (mluvíme o bakalářských programech, žejo?).
Asi tak…

Alesh

Jde to, můžeš se napsat třeba na pět škol na ráz. Osobně bych to ale nedělal, těžko se dá obojí zvládat. Většinou pak do roka jednu školu vzdá (někdy i obě:-). Dobře bych uvážil, kterou vybrat a šel bych na ní a aspoň bych se jí mohl plně věnovat. Stejně nemá smysl (vy)studovat dva podobné obory a aby člověk studoval dva úplně odlišné, na to musí mít „koule“. 🙂
Doplňuji:
No kamaráde, na jádro říkáš? 🙂 No, to good luck! 🙂 Tam je to drsný a musel bys makat, co se uplatnění týče, tak bys ho měl sice poněkud omezené, ale zas dobře placené … pokud tedy nenastane útlum jádra, jak se to chystá. ČZU je brána jako sběrka odpadlíků z ČVUT. Z toho mála, co jsi o sobě prozradil, bych ti asi doporučil ČVUT elektro nebo nově by měli mít přímo už katedru informatiky (dříve to bylo pod elektrem). No a až tě odtamtud vyrazí, tak pak jdi na ČZU. 🙂
Jinak je samozřejmě prů*er, že nevíš, co chceš jednou dělat. Doporučuji se nechat zaměstnat (při škole), člověk dostane úplně jiný pohled na věc, než když pak vyleze, titul v kapse, praxe žádná a čumí jako péro. 🙂

Drap

Tyto dvě školy by byl asi problém studovatsoučasně, zřejmě by se ti to dost křížilo i časově. Doporučuji začít jednu a třeba po roce, pokud půjde vše hladce začít druhou

comedian

kdyz sem si podaval prihlasku bral sem czu jako zadni vratka. jenze informatice nevenuju svuj zajem, jenom to nejnutnejsi ve skole a zbytek dne sem brouzdal po netu a cetl ruzny clanky. vic nez o atomy se zajimam o astronomii (40/60)ale bohuzel prihlasku na matfyz sem nestih:( ale rozhodne z toho co sem se tu docetl zkusim obe a kdyz svym zajmem a pili dozenu co nemam v kebuli tak budu velice rad, ikt by pro me byla smrt :D
a cvut informatika smrt nadruhou a stejnak uz je po terminu.
ps: pisu to sem pac nvm jak jeste neco pripsat k otezce.