reginako

Musím pustit člena výboru společenství do bytu při odečtu vody nebo to stačí mít napsané a předat mu to?

Odpovědi
Kepler

Vstoupit do bytu bez svolení a bez opodstatněného důvodu nesmí ani policie. Předání údaje z odečtu vodoměru musí stačit. Nedá se to ani zneužít, protože při pokusu o podvod by se na to stejně přišlo, nejpozději při výměně vodoměru v zákonem stanovené lhůtě.

led

Vpustenie odpisára do bytu je na základe vašeho rozhodnutia.
Pri odpise vody môže pravdivosť zápisu do tabuľky odberov, do ktorej tento odpisár zapisuje, odberateľ potvrdiť svojim podpisom.

Ale pozor, niektoré bytové, domové správy žiadajú od odpisárov okrem samotného odpisu skutočného stavu merača aj vizuálnu kontrolu zablombovania meracieho zariadenia. Je to na základe nedôveryhodných hodnôt odberu vody voči normalizovaným tabuľkám. Príklad, ak je ročný odber vody u 3 člennej rodiny: studená voda cca. 70m3 ročne, tepla 30m3 ročne.(táto ukážková hodnota je „nedôveryhodne vycucaná z prsta“) a pri odpise vidíme spotrebu studenej vody pod 40m3 (tento údaj je skutočný, išlo o čierny odber obídením merača) môže to znamenať buď vadný merač, alebo čierny odber (obídením merača), alebo iný nelegálny zásah do merača, alebo… „humus“(k tomu by mohla niečo povedať zdravotná kontrola).
Klamanie pri odpise je nevýhodné aj pre odberateľa, pretože minimálne pri periodickej výmene merača mu na podvod prídu a rozdiel bude musieť dodatočne doplatiť. V prípade bytov v obytných domoch sa platba za vodu vypočítava zo spotreby z predposledného meracieho obdobia tj.tento rok platíte podľa odberu za rok 2016 (ak ste v tej dobe už boli odberateľom).

Prepáčte toto možno dlhé písanie, ale svojho času som robila aj takúto „odpisárku spotreby vody“ a na žiadosť odberateľov som sa zaujímala aj o detaily výpočtov.

Pre vlastný pokoj doporučujem pustiť a osobne sprevádzať odpisára k meraču a spolu s ním pozrieť nameraný stav a blombu, toto potvrdiť v zápise (alibizmus ako hrom, ale v prípade podozrenia ste krytý podpisom odpisára)

ivzez

Ano, člověku, kterého SVJ pověřil kontrolou, musíte kontrolu umožnit.

S vlastnictvím i jen užíváním bytu se pojí i povinnosti.
V tomto případě jde o povinnost majitele nebo nájemce
bytu umožnit kontrolu měřicích zařízení.
(Nejde jen o odečet, jde o kontrolu stavu a funkčnosti.)

Umožnit kontrolu je i ve vlastním zájmu. Bude-li např. u vody velký rozdíl
mezi stavem vodoměru na patě domu a součtem spotřeby z podružných
vodoměrů, může SVJ rozdíl rozpočítat mezi ty, kdo kontrolu podružných
bytových vodoměrů neumožnili.