kralicekika

Mohu získat soudně Výživné od 23.l.syna??,

Mám jen 4.502,– část.invalidní důchod,ale musím dělat dluhy,abych mohla poplatit 6.000,–jen zaSIPO,!! +jídlo,+droge­rii,příp.sekáč…???
Doplňuji:
Bohužel ,„unaveny“,jak chodí po práci „na večeři“ v noci se svalí na postel,..přežívá v mém domě,ale nepřispívá ani na jídlo,ani na platby za energie,nelze ho vystěhovat,byly i vyměněny zámky,ale naboural se do domu přes sousední zahrady,.Jsem naŇ saň,ani dřív po dobrém .je flegmatický,ne­reaguje,..pro­sím ,jak se mám "zachránit před vraždou,nebo jen blázincem "(léky už mám,ale na finanční potíže,nepomůžou.. : ( )

Nejlepší odpověď
anonym

V zákonu o rodině je vzájemná vyživovací povinnost mezi rodiči a dětmi.Toto sice lze uplatnit i soudně, ale spíše se naskýtá otázka proč syn nepřispívá na chod domácnosti dobrovolně?
Že by špatná výchova? Či jen sobecký asociální postoj související s povahou nebo nějakým traumatem z dětství?
Asi by bylo vhodné nejprve zkusit nějakou domluvu (případně za účasti neutrálního mediátora, třeba příbuzný nebo sociální kurátorka).
Další krok, zkusit se obrátit na místní samosprávu, sociální odbor. Formálně lze požádat o příspěvek v hmotné nouzi, ale zde se právě zjišťují poměry v rodině a příjmové možnosti, kde by už mohla zkusit zasáhnout určitá autorita. A konečně poslední řešení podat návrh k místně příslušnému soudu na stanovení příspěvku na domácnost nebo přímo výživné. Tady jsou soudy povinny poskytnout základní rady na administrativní postup.
Ještě pozn. k www – od 18-ti není dítě, ale zletilý (plnoletý). Má sice nároky do 26 let, leč podmíněny studiem. Pokud je již výdělečně činný, má tytéž povinnosti jako kterýkoliv jiný člen domácnosti.

Další odpovědi
www

Do 26 let je potomek „dítě“. Tudíž nemůžeš, výživné může požadovat navíc on.
(Zkušenost)

Drap

Pokud syn již pracuje a pokud je dobře situován, lze požadovat i příspěvek soudně. Každý případ se posuzuje idividuálně.

žolik

nevím jestli vám pomůžu,sdíli s váma domácnost,je samostatný odešel z domova,to jste nenapsala,skuste to .Toto už není legrace,podle toho jak to popisujete měla bí jste se obrátit na soud kde dostanete bezplatného advokáta,nenechte si to líbit,hodně štestí.

Zdroj: žolík

anonym

Popiste situaci na mistnim urade , meli by vam tam poradit a dat kontakt na bezplatneho advokata. -iv-