jarrous

Mohu jako neplnoletý občan použít jako zbraň sebeobrany obušek/zavíra­cí nůž?

Nejlepší odpověď
Kepler

Můžeš, pokud to není policií a soudem klasifikováno jako nepřiměřená obrana. Pokud bodneš cikána, co ti chtěl dát jen facku nebo zabít tě, je to rasizmus.

Další odpovědi
Edison

Tr.Zák. 40/2009 Sb.

§ 29

Nutná obrana

(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem.

(2) Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

V rámci tohoto ustanovení může KDOKOLI použít COKOLI, pokud tím neporuší tyto dva odstavce Tr.Záku.

V tom tkví kouzlo této formulace. Je dostatečně univerzální a je přiměřeně „omezující“.

Takhle dobrý zákon neexistuje snad nikde na světě.

V podobném duchu existuje i ustanovení o krajní nouzi, myslím hned následující paragraf, ale to si už dohledej, co to je, o čem to je a třeba pochopíš, k čemu to slouží. To ale není předmětem této otázky, tedy ani odpovědi.

Zdroj: http://zakony­.centrum.cz/tres­tni-zakonik/cast-1-hlava-3-paragraf-29

jáára

Nemám rád, když se tahají nože tam, kde se bude střílet.

Palpatine

Pojem obušek zákon nezná, tudíž není nijak věkově omezený a nosit jej můžeš. Sebeobrana obuškem se taky považuje za přiměřenou (záleží na situaci), proto jej nosí i policisté. Zato ale s nožem bych si dal pozor. Ono když tě někdo jen strčí a ty mu pak dáš 4 rány nožem… To bys pak šel sedět spíše ty.

Kryšpín

Jak píše Edison v odst. 2, přiměřená-nepřiměřená jak to vyhodnotit při napadení během vteřiny, zda útočník má nůž, kolt, neb plastik-hračku, zda chce útočit nebo jenom strašit, mladý, starý, nemocný, jiné etnikum je dost problém. Mohou poté při nepřiměřené obraně nastoupit, policisté, znalci, experti, odborníci, advokáti, státní zástupci, soudci a.t.d.

Edison

Kryšpíne, ale tam se nic nepíše o tom, co útočník má v ruce. Ale velký púroblém to je. Od toho pak jsou znalci, odborníci. Dnes už ovšem při šetření nastupuje i model, kdy se šetří, jestli se obránce mohl „důvodně obávat…“ nebo „důvodně domnívat…“ a to subjektivně, nikoli objektivně. Šetří se tedy i okamžité možné subjektivní pocity obránce. Čili situace si i zlepšuje ve prospěch obránce. Problém totiž není ve formulaci zákona, ta mi přijde skvělá, ale v tom, jak si to pak přebere sám soudce/senát. Tak jsou jisté mezery. Bohužel, pokud by došlo k nějakým zpřesněním, mohlo by to potenciálně celou škálu případů NO přesunout do tr.č. a hotovo, nebylo by jak se bránit.

Edison

Jááro… souhlasím. Jen malinko poopravím: „Proč tahat nůž tam, kde se bude střílet.“

Mimochodem… to byla přesně situace v Opletalce ve Zbraních Dave. Přišla tam smažka s kudlou, pořezal pána, tak ho mistryně Evropy ve westernové střelbě skvěle „vypnula“.