Vojta24

Mohu hrát na Linuxu (Ubuntu) i Windows hry v obchodě Steam? Jak?

Někde na facebooku jsem četl že Steam prý zavádí nějakou novinku která to umožňuje, je to tak ? Já to ve svém linuxovém steamu nikde nevidím, jak to mohu aktivovat ? Jak to funguje ?

Nejlepší odpověď
anonym

Ano ta novinka je v podstatě nová verze SteamPlay technologie pro podporu multiplatformní přenositelnosti her. Dosud fungovala jen tak že vývojář hry musel hru vydat pro více platforem sám a tak když jste si hru na steamu koupil měl jste ji k dispozici na kterékoliv podporované platformě a nebylo nutné ji kupovat pro další platformu znovu (třeba u konzolí to tak není, tam si hru koupíte pro xbox a pro playstation ji musíte kupovat znovu)

Novinka je právě v tom že nová verze SteamPlay se už nevztahuje jenom na hry u kterých více platforem podporuje sám výrobce hry, ale vztahuje se na úplně všechny hry. Díky integrované technolgii WINE značně upravené a implementaci DirecX 12 nad linuxovými ovladači vulkán můžete hrát na linuxu prakticky kteroukoliv hru která je na steamu dostupná pro windows. Je to docela radikální novinka, z linuxu se tak brzy de fakto stane plnohodnotná herní platforma na které rozjedete cokoliv s podporou pokročilých herních ovladačů typu Steam Controller i virtuální reality.

Ve steamu je to v této chvíli vypnuté, zapnuté to mají jen uživatelé kteří jsou zapojeni do testovacího BETA programu. Do něho se můžete zapojit docela snadno, stačí steam spustit a v menu otevřít Menu->Zobrazit->Nastavení.. zde vyberete první kategorii Účet a přidáte se do beta programu klepnutím na tlačítko [Změnit] účast na beta verzích. Steam se poté restartuje …

Abyste aktivoval SteamPlay pro všechny hry musíte pak znovu do nastavení Steamu Tentokrát do poslední kategorie Steam Play a tam zaškrtnout „Enable steam play for ALL TITLES“ je to tak nová věc že ještě ani nemají to políčko přeložené do češtiny 🙂

Od té chvíle budete moci na linuxu nainstalovat a hrát libovolnou hru i kdyby byla původně jen pro windows.

Vojta24

Super díky za informaci. Jen malý detail, proč se tedy v některých článcích píše jen o 27 hrách které to má podporovat ? Viz třeba tady https://pctunin­g.tyden.cz/in­dex.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=53357&ca­tid=1&Itemid=57 ? Když říkáš že to funguje na všechny ?

anonym

Protože jdou na to kvůli testování postupně. Ale pokud chceš můžeš si už teď tuhle rozšířenou kompatibilitu aktivovat v odpovědi popsaným postupem na úplně všechny hry bez výjimky.

Roman71

No tedy! Tohle je i pro mne novinka. Díky za tip. Zkusím to co nejdřív vyzkoušet :)

Vojta24

Bomba, to je ještě lepší než jsem doufal. Díky 🙂