Mirdas

Mají počítačové hry vliv na chování dětí?

Přesněji řečeno hlavně ty s válečnou, bojovou a vůbec s násilnou tématikou zda dokáže jejich hraní u dětí potřít hranice v jejich vnímání co je realita a co ještě hra ?
Doplňuji:

Vspomínám si totiž, že před lety zavraždili tři puberťáci spolužačku a také dva hajzlíci umlátili náhodného kolemdoucího jen proto, aby zjistili jaké to je doopravdy. Všichni byli hráči těchto her a vypadalo to, že jim vůbec nedocházelo co provedli. Spíše si možná mysleli, že skončila jen část jejich hry.

Nejlepší odpověď
Psychotic

Dělám na to téma absolvenstskou práci, narozdíl od ostatních odpovídajících zde se tedy neopírám o své pocity a dojmy, nýbrž o vědecká studie.

Násilné hry NEMAJÍ vliv na násilí mládeže. Fiktivní obrazy násilí (hry nebo filmy) zapínají úplně jiné části mozku než skutečné násilí (až už páchané či sledované). Násilí mezi mládeží poslední roky klesá a nebyla prokázána spojitost mezi skutečným násilím a virtuálním.

Hraní samozřejmě může mít negativní důlsedky na psychiku, ale násilí nebo agresivita do toho určitě nespadá.

Další odpovědi
Quimby

Do jisté míry ano, ale vražedná hra neudělá z dítěte vraha o nic více než bankovní hra bankéře. Pouze dokáže projevit jeho předpoklad/talent k dané činnosti.

Co se týče výchovy, tak bych jim to nezakazoval, ale nic se nemá přehánět. Limit počtu hodin na den nemá smysl, limit bych bral až když to přestane být jen hrou a začne to ovlivnovat jeho okolí(nálada, prospěch ve škole, kamarádi…).

Dochy

Hry ovlivňují děti stejně jako vše co je potká. Ale střilečka neudělá z děcka vraha ani vojáka a logická hra genia. Jsou to hry. Už ve školce jsme si hráli na vojáky. No a? Na počítačích je to trochu propracovanější, nadruhé straně až příliš virtuální. Že se sejdou nějací pitomci ještě neznamená, že zakážem „všechny ty internety“ či co.

Elssir

Rozhodne.
Sleduji to na sobe a mem bratrovi.
Ja vyrustal na logickych hrach. Dnes jsem vedecky zamereny a chci studovat na univerzite.
Muj bratr hraje tento „tip“ her. Je agresivni a chtel by byt vojak nebo policajt.
Ja radsi resim veci hlavou. Kdyz se obcas mrknu na nejakou takovou hru, tak se ni spise hnusi.
Jasny dukaz, ze hry ovlivnuji mentalitu deti.

huxa

Rád bych doplnil, že různé ty střílečky mají věkové omezení většinou 16 či 18 let, tudíž proč se řeší, zda-li mají negativní dopad na děti daleko mladší?
To je poté čirá (ne)zodpovědnost rodičů, že jim něco takového koupí.

Nazdar Bazar

Bezesporu. Ovšem vždy tomu tak být nemusí. Záleží na mnoha aspektech, zejména na labilitě hráče, zda pochází z asociálního prostředí, jak často onu hru hraje. Krom toho někdy může inkriminované osobě rupnout v bedně a nehledě na realitu někoho odprásknout (může to býti i ve vyšším věku kdy je hráčova labilita narušena závislostí nebo je to jednoduše psychopat). Je to individuální ale stává se to výjimečně, musíme prostě děti regulovat nebo jim brutální hry přímo zakázat.

Drap

V něktzerých případech to může až takto daleko dospět.

Nevíteto?

Já hrála jako malá běžně vláček https://www.go­ogle.cz/search?q=vlak&sou­rce=lnms&tbm=is­ch&sa=X&ei=btvfU9f6He­uV7AbwmYDgBg&ved=0CA­YQ_AUoAQ&biw=1242&­bih=619#q=vlak+hra&tbm=is­ch&imgdii=_) a strojvůdce ze mě není 🙂, taky jsem se dívala na Tom a Jerryho a nikoho jsem nebila pánví po hlavě, ale je možný že jsou lidi co mají problém odlišit realitu od fikce, zvlášť děti, asi bych se jim snažila vysvětlit, že je to jenom jako. Psychopati by něco nenormálního udělali tak i tak. A to by se pak mohli zakázat i knihy, co kdyby někoho napadlo připevnit někoho k trámu a proseknout ho kyvadlem podle povídky od Edgara Allana Poa?
Podle mě sami o sobě neškodí, ale nesmí se stát pro dítě prioritou, třeba před kamarády ☹
(asi je vhodný i trochu uvažovat jaká hra je vhodná k věku dítěte)
Doplňuji:
No je možný, že ti „lidé“ potřebují ten svůj zločin, když se na něj přijde jenom na něco svést a tak předstírají všelijak, že jsou duševně nezpůsobilí… (to by se fakt mohli zakázat i knihy), pokud chtěli zjistit jaké je to doopravdy tak to není tou hrou, ale ONI jsou prostě hodně narušení…

ivzez

Ano, počítačové hry mají vliv na chování dětí.
Ale nejen hry. Podobný vliv mojou mít i různé
filmy, knihy, TV, …

@ Psychotic:
Nebyl by odkaz na ty vědecké studie?

Přijde mi zajímavé, že by se vědecké studie
zaměřovaly pouze na násilí,
že by je nezajímala psychika, citové otupění,
snížení rozpoznávacích schopností,
asociální cítění, …

To vše (a nejen to) se projevuje (mj.) zvýšením násilí.

anonym

Ne většinou ne
Řekl bych to asi takhle:Za to že drtivá většina všech co to zapnou se zblázní vezmou luk a jdou střílet do lidí můžou hlavně média a to hlavně zprávy TV Nova a další jí podobné mediální blbosti.To co říkají je naprosto absurdní,ano někdo se z toho může zbláznit,ale ne 95% lidí co to zapne.A proč teda 80% lidí co hrají WoW a LoL jsou vysokoškoláci?A na­víc PC hry to je poměrně něco nového,takže jsou často kritizované starší generací(Nechápu proč ale to je jejich problém) a lidmi kteří s tím nesouhlasí,a jakmile se něco takového stane, je to přesně jejich čas na pomlouvání a naříkání že mají na děti špatný vliv,a že by se to všechno mělo zrušit apod.a pak se do toho zapojí ještě média a nakonec do toho zapojí ještě nějakého vysloužilého gamera,který u toho trávil 24 hodin denně(ne opravdu jak si všichni myslí nejsme všichni takový že u toho trávíme celý den,ty co jo,to jsou celkem vyjímky)pak se z toho málem zbláznil,pak se z toho dostal a nakonec za to viní hry a ani si neuvědomí že je to jeho chyba.A na nás se sesype vlna kritiky jak jsem špatní a hned jsme závisláci a mimo realitu a měli by jsme se jít léčit…Neříkám že se z toho nikdo nezbláznil,to ano ale opakuji drtivá menšina a navíc jsou i jiné věci co mají špatný vliv.
Myslím že tento můj názor sdílí hodně hráčů.

Lidi opravdu NEPOSLOUCHEJTE MÉDIA VE VŠEM CO VÁM ŘEKNOU.

J.Mecir

Určitě ano, zvláště u těch, kteří ty hry hrají několik hodin denně a nesetkávají se s okolím. Byl tu případ, možná si ho pamatujete z televize. Vnuk žil se svojí babičkou, ten bohužel nepracoval, nechodil ven a hrál jen na počítači tyto bojové hry. Jednoho dne přestal vnímat realitu a svoji babičku zavraždil. Když se ho zeptali, proč to udělal, řekl, že si myslel, že hraje PC hru. Bohužel toto se nestalo v USA apod., ale zde v Čechách. Ale to je už opravdu extrém, každopádně bych tam nechal dítě nanejvýš hodinu nebo radši vůbec a dělal bych s ním jiné aktivity. Ale ano, myslím si, že mu to může uškodit.

Awe

Ano všechny hry ať už akční nebo strategie či nějaké puzzle má vliv na chování všech bez vyjímek.Ale taktéž má stejný vliv TV.Jestli nemáte v rodině sklony k agresivitě nebo nejste labilní tak bych to vůbec neřešil.Jistě že u toho nesedět 12h denně ale pár hodin za den nikomu neublíži jestli má „rozum“ v pořádku

tencosepta

Nemají, to si jen myslí nějací no-life chudáčci zakrslí za monitorem pročítající iDNES diskuse o ničem a při každém závanu novoty hned vzpomínají komunisty, mládež za mlada, fronty na banány atd. Daleko větší vliv mají na mládež vlivy televizní blbiny, VyHulení a podobné kraviny plné exkrementů, fekálních hor, profláknutých vtipů, trapných moderátorů, nevychovaných floutků a kačen a celkově balasního provedení zakončeném nihilistickými názory podávané přechytralým a mírně dementním vybraným jedincem, jež pracoval akorát na svém falešném úsměvu.

MrnousakCZE

záleží pouze na tom jaký je hrář, jestli fetuje, pije rum nebo tak

zjentek

tvé doplnění má své opodstatnění, tito lidé mají skutečně utlumenou vlastnost rozlišovat realitu a fikci. Zvláště nebezpečné je to pak u malých dětí, které vinou věku ještě nedokáží realitu zcela odlišit od svého snového života. Taková studie existuje. Proto taky zmáme (zvláště z USA) mnoho praktických příběhů, kdy cirka pětiletí chlapečci střílí střelnou zbraní (původ zbraní studie neřešila) ve školce do holčiček a na ulici do policajtů. Když se několika takových dětí později ptali, proč udělali co udělali, dostali častou a překvapující odpověď, že to tak dělají pořád, už odmalička. Pozn.- do té doby u monitoru.
Z příspěvku Psychotica jsem pochopil, že za zmíněnou vědeckou studii považuje svou absolventskou práci a tato mu poslouží v postupu k uplatnění se coby vývojář PC her ,)

postcd

je to docela nasnadě, všechno co děláš má na tebe vliv. hraj násilné hry, budeš mít sklony k násilí. sleduj porno, nebudeš mít zdravý pohled na sex, poslouchej v rádiu tlachání a budeš mít sklony dělat to samé. „stáváme se tím, na co myslíme“

HDMI

Ano,Láďa Hruška říkal že ano takže to bude určitě pravda.Třeba můj pravnouček hrál Maria a pak mi skákal po hlavě,hulvát jeden!Tak jsem mu tu hru zakázala a řekla že může hrát jenom nenásilné hry,jako např.Euro truck Simulátor 2,jenže ten hulvát (Nechcu být sprostá) šel ven ukradl Kamion i s přívěsem a přejel mně nohu!!Od té doby už si může hrát jenom s panenkama,snaží se mi sice urvat nohu jako Florentýnce (On jí tak říká.) ale to mu moc nejde.

vivatisCZ

Nedávno dělali výzkum. Agresivitu prý neovlivňuje jestli se v té hře střílí a vraždí, ale ovlivňuje to obtížnost té hry. Pokud znáte mobilní hru flappy bird tak víte o čem je řeč. Naprosto mírumilovná hra s roztomilým ptáčkem a kolik mobilů se rozbilo že?

Joeus

Normálního člověka ne. Magora ano.

MMA

Řekl bych, že tohle je dost relativní. Záleží na člověku jaký dopad na něj bude ta daná hra.

Jakub Tlapal

Podle mě rozhodně mají. Když budou od rána do večera střílet nějaké potvory ve hrách, tak se pak budou chovat stejně i ve skutečnosti. Nebudou rozlišovat realitu od virtuálního světa, takže jsem rád, že se mnou syn hraje Traviana na https://oblibe­nehry.cz/ . To není nijak riziková hra a ještě se naučí, co se jak buduje.