Autista

Může mít hraní PC her i nějaké pozitivní aspekty ?

Tož další pro mně zajímavá otázka, která doufám nezůstane dlouho nezodpovězená, může mít hraní počítačových her nějaké pozitivní aspekty ? Neboli takhle dělí se to na několik táborů jeden říká, že ne otupuje to mozky atd. druhá říká, že v některých případech to osvěžuje logiku aj. Funguje to tak u všech her s tou logikou například nebo jen při strategických hrách? Co takhle Fortnite v čem to přispívá tedy pokud vůbec, hry jako hledač min OK aj. tohodle druhu chápu, ale tohle ? Nebo LoL atd. a všeobecně na co jsou PC hry dobré, kromě vydělávání strašných peněz druhé a třetí strany ( zprostředkovatele a vývojáře ) ? Ovšem ano chápu, že některé jsou rekreační a zas na BR jsou Esporty kde se dají vyhrát ceny Astronomické velikosti, ale vezmem to jakožto obecně, prospívá to aspoň v nějaké stránce člověku ? (PTÁM SE NA TY POZITIVA)

Nejlepší odpověď
aliendrone

Varianta 2. (Pozitivní vliv aspoň částečně)

Názor, že hry „otupují mozky“ může mít jen někdo, kdo je přirozeně tupý a o problematice neví zhola nic. Existují hry, které rozvíjí taktické/stra­tegické myšlení, které rozvíjí postřeh, či dokonce přímo NAUČNÉ hry.

Pindy ve stylu: „Místo výletů do přírody sedí u počítače. Místo zušlechťování těla sedí u počítače.“ jasně demonstrují, že třeba taková „neužitečná činnost“ jakou jsou po celá staletí oblíbené šachy, u kterých je prokázán pozitivní vliv na rozvíjení systematického cílevědomého myšlení ´jsou vysoko nad rámec chápaní některých jedinců, kteří by se raději „poflakovali v přírodě“. Mohl bych se zeptat: „K čemu je dobrý někdo, kdo místo aby zušlechťoval intelekt (zjevně VELMI NEDOSTATEČNÝ) se místo toho fláká někde bůhví kde, a místo nějakých užitečných činností ztrácí čas poflakováním se krajinou či zálibně se nakrucuje před zrcadlem v posilovně? K čemu je takový člověk dobrý pro rodinu?“

Jediné co by mohlo takový názor vysvětlit je možnost, že vyjma PC verze hry „Vole PADNI!“ apod. „intelektuálních orgií“ už nic dalšího NEZNÁ. Pokud by věděl, že existují vychytávky, které při hraní dokáží protáhnout tělo až k naprostému vyčerpání (jo, vyhledal bych „Kinect“ apod. zařízení, že existují hry TAK náročné na přemýšlení (obzvláště, když se hraje proti lidem – to je úplně jiná liga!) a to nemluvím o tom, že např. pro mnohé hendikepované představuje kolektivní hraní nejschůdnější (a někdy i JEDINOU!!) možnost se socializovat s ostatními lidmi.

Je to jako se vším – pokud se to s hraním nepřehání, ROZHODNĚ vidím pozitivní přínos, stejně jako negativní v případě, když jedinec nedělá nic jiného, to je jako „zdravá přírodní turistika od hospody k hospodě“. :(

A vůbec – KDO SI HRAJE, NEZLOBÍ! ;) :D :D

Další odpovědi
Rokio

Varianta 2. (Pozitivní vliv aspoň částečně)

Kromě logických her některé hry zlepšují postřeh, strategické myšlení a existují i naučné počítačové hry.

anonym

Varianta 2. (Pozitivní vliv aspoň částečně)

to záleží na tom jakých her. Hry se hážou do jednoho pytle ale jejich pojetí a také případný pozitivní vliv na rozvíjení určitých dovedností se kus od kusu velmi výrazně liší. Je naprosto zřejmé že jiný pozitivní vliv bude mít realistický simulátor řízení dopravního letadla (Flight Simulator 2019, X-Plane 11) nebo taktická strategie kombinovaná s návrhem výrobních linek a logistikou vstupních a výstupních surovin (Satisfactory, Factorio) a naprosto odlišný vliv bude mít otupující hopsačka typu flappy bird nebo nějaká „idle game“ která se hraje 🙂 pokud chceme začít reálně hodnotit pozitiva, musíme začít tím že začneme hry alespoň kategorizovat a nebudeme je házet do jednoho pytle a hledat triviální odpověď na otázku jaký vliv mají či nemají všechny dohromady.

Ametyst

Varianta 2. (Pozitivní vliv aspoň částečně)

Bystří logické uvažování, postřeh, fantazii, předvídavost…

ivzez

Jiné - odpověď

Podle toho, co člověk hraje. Logické hry ano, „pařby“ ne.

Dochy

Jiné - odpověď

Podle typu hry a podle konkrétního člověka… Nelze říct obecně.

MasterGames

Varianta 2. (Pozitivní vliv aspoň částečně)

Logické hry

elkon

Varianta 1. (Otupuje mozky)

Jednosměrné myšlení, člověk hraje hry, tělo chřadne fyzicky a takový člověk pak nic jiného neumí. Místo výletů do přírody sedí u počítače. Místo zušlechťování těla sedí u počítače. Místo nějakých užitečných činností sedí u počítače. K čemu je takový člověk např. pro rodinu?

Arne1

Varianta 2. (Pozitivní vliv aspoň částečně)

DoTazatel

Jiné - odpověď

Příjde na to jaké hry, ale mohou být prospěšné – můžou zlepšovat reflexy, logické myšlení, myšlení, kreativitu a koncentraci celkově. Ale všeho moc škodí, závislost (snad na ničem) není dobrá a u hraní PC her je závislost běžná – je třeba rozeznat občasnou relaxaci a vytvořený návyk, ze kterého se stala závislost.

Reezo

Varianta 2. (Pozitivní vliv aspoň částečně)

Spoustu věcí je prospěšná, každopádně každá prospěšná věc má nějaké určité nevýhody, které musíme risknout. Mozek mi díky hrám může fungovat opravdu skvěle a pohotově. Nehledě na to, že se vylepšují reflexy, uvažování nad problémy atd…

Každopádně všeho moc škodí a platí to i v tomto případě her. Hry jsou v podstatě jako taková droga pro mozek a relativně snadno si člověk může vypěstovat závislost. Tato závislost ho může upoutat takovým způsobem, že tento člověk může úplně ztrácet zájem o sociální interakce mezi lidmi. Také může začít vyhledávat více samoty, začne pochybovat na smyslem pracovat atd… Nakonec může skončit s nějakou psychickou poruchou, kdy už třeba nebude schopný se začlenit znovu do společnosti.

jsemjá

Varianta 2. (Pozitivní vliv aspoň částečně)