Anonym67890

Mohou rodiče dítěti zakázat chodit ven víc než 2 měsíce?

Odpovědi
Rokio

Rodiče tě živí a mají zodpovědnost, aby z tebe vyrostl slušný člověk a právoplatný člen společnosti.

Pokud ti dali takový trest, tak mají k tomu asi nějaký důvod.

Zvidatel

Domácí vězení může zletilému uložit pouze soud. Rodiče na to nemají pravomoce, jedná se o omezování práv člověka, konkrétně osobní svobody – zvlášť je-li už člověk zletilý. Neříkám, že si to někteří nezaslouží především v pubertě. Ale z právního hlediska to rodiče nemůžou.
Avšak nikdo by s tím nic neudělal, protože každému je to jedno (policie, soud). Asi by nebylo rozumné volat na vlastní rodiče policii, ona by s tím ani nic neudělala.
Rodiče dávat domácí vězení nemůžou, ale dělají to a ostatní jsou k tomu benevolentní/lhos­tejní, protože to berou jako „malichernost“, aby se to jakkoli řešilo.

U nezletilých je to trochu jinak. Spadá to do rodičovské zodpovědnosti zákonných zástupců, takže tam mu sice můžou dát nějakého to zaracha, ale nesmí porušovat mezinárodní lidská práva a dohody, tedy práva a svobody jedince – i u nezletilých. Musí se přihlížet k tomu, zda neporušují jeho osobní práva a zda už to nehraničí s týráním a vážným omezením (i třeba psychickým/emoč­ním).
Nevím jak přesně to je, ale podle mě 2 měsíce určitě dát nemůžou. Záleží taky i zaco to máš a jak moc omezený jsi, ale myslím, že pokud bys měl dlouhodobé omezení, jako i to, že nesmíš celé dva měsíce ven, tak to rodiče asi fakt nemůžou (ani na měsíc, natož na dva i víc).

Drap

Mohou

lukas1912

Když Ditě něco vyvede tak ano za trest.

mosoj

Zvidatel. Tak co vlastně víš?