run2

Mohou být v češtině slova, kterým chybí jedna část z jejich dělení, a to předpona, kořen, přípona?

Například uvedu něco nejspíš nesmyslného, ale aspoň pro představu.

Slovo: odpadlík nemá předponu a kořen je „odpad“ s příponou „lík“
Možná to je takto „od“ předpona „pad“ kořen „lík“ přípona

Nejlepší odpověď
annas

Slovo odpadlík není nesmyslné, jde o jednu z možností tvoření slov v češtině, to je odvozování. Slova vznikají i skládáním – mají třeba dva kořeny – vodo-vod, nebo krácením – ČD, Svatka atd.

odpadlík – má předponu od – kořen – pad – lík. Odvozená slova – padat, padnout, napadnout, vypadat atd.

Kořen je část slova, která je nedělitelná a je společná všem dalším odvozeným slovům.

Odvozovat je možné předponami, příponami, koncovkou nebo vším dohromady.
např. vý-běh; běh-at; běh-a-cí; ryb-í ,ná-ram-e atd. ktd.

do-pis-ova-tel-é ´předpona – kořen – kmenotvorná přípona – přípona – koncovka.

Může také docházet ke změně kmenových souhlásek – běh – běžec atd.

--
Jinak existují v češtině slova kořenná, která obsahují kořen + koncovku – přidává se při skloňování či časování – např. dům, vejce, prst, dub, nos atd.

Tato slova jsou prvotní, tzv. značková, nemotivovaná, není možné vysvětlit jejich význam na rozdíl od motivovaných – můžeme vysvětlit pomocí jiných slov.
Např. lakomec – ten, kdo je lakomý; ocelový – to, co je z ocele, mýt – mýdlo atd.
--

Jde o učivo slovotvorby, je toho mnohem víc, snad stačí je to, co jsem uvedla. .

Předložky jsou tzv. slova gramatická, tedy neplnovýznamová, nabývají význam až ve spojení se slovy plnovýznamovými – např. v trávě, z domu atd.

Jde o jinou kategorii. Předložky jsou půodní, vlastní – k, z, do, pod atd.) a nepůvodní, nevlastní – měly/mají jiný význam – např.. kolem, místo, díky atd.

Předložky vlastní jsou neslabičná nebo slabičná slova,, takže o kořenu se zde nemluví, protože nemají svůj vlastní význam.

--

Další odpovědi
Alesh

soud-ce (nemá předponu)
pra-les (nemá příponu)
a milion dalších…

Kepler

Třeba předložky, spojky: a, i, u, o, v, k, s…