JájsemRaibek

Mohli by ho odsoudit za spáchaný trestný čin?

https://www.no­vinky.cz/koktej­l/466489-jste-mrtvy-rekli-u-soudu-muzi-ktery-zije.html
Soud zamítl odvolání jistého Rumuna, kterého dříve soudy prohlásili za mrtvého a on stále žije. V diskuzi k článku je pár příspěvků o tom, že by snad mohl beztrestně třeba zabít.
Nastává tedy otázka: Pokud je uvedený člověk i přes své žití úředně mrtvý a mrtvým zůstane, mohl by být trestně stíhán, pokud by spáchal nějaký trestný čin?

Nejlepší odpověď
independent

A co teprve kdyby jeho zabili, mrtvého. Asi by taky nešli sedět.

Další odpovědi
autacek

Mohli.

Drap

Teoreticky ne, ale věř tomu, že ve skutečnosti by ho odsoudili.Dřív nebo později opět získá svoji identitu. Neni to první podobný případ.ve světě.

marci1

Člověka by nenapadlo, že se jednoho dne probudí a zjistí, že je mrtvý.:-)) Odsouzený by jistě byl, poněvadž nyní se jedná jen o stav prozatímní, než se celý případ dořeší a vdova přijde o důchod.

Smlouvyzdarm

Dokud by nebyla známa jeho totožnost, stíhán by nebyl. Dokonce by musel být třeba i propuštěn po zadržení, pokud by se jeho totožnost nezjistila ani do 48 hodin. Pokud tedy existuje soudní rozhodnutí, že zemřel, mohl by zase jenom soud (nikoliv policie) rozhodnout, že tomu tak není. Teprve potom by ho u nás mohli stíhat.

Kepler

Tak to je fakt zajímavé. Vlastně nesplňuje kritéria trestně stíhatelného subjektu. To by se mohl obžalovat třeba Alzák nebo bůh Šiva. Ale pokud by bylo dokázáno, že onen subjekt spáchal vraždu, jsem přesvědčen, že soudy by mu identitu velmi rychle našli.

Kepler

marci: …Člověka by nenapadlo, že se jednoho dne probudí a zjistí, že je mrtvý…
Mně to občas napadne, když mě nic nebolí…:-))