huxa

Může být pachatel zároveň poškozeným?

Pokud člověk spáchá něco, čím poškodí jen sebe, může být za to odsouzen?

Nejlepší odpověď
zzzzz

já si myslím, že ne. sebepoškozování bylo již z tr. zákona vyřazeno. Třeba pokus o sebevraždu je sebepoškození, ale není to tr. čin.

Další odpovědi
klumprt

Vzhledem k tomu, že otázka evidentně souvisí s dotazem uživatele HUXA ohledně dětské pornografie před pár dny, není na místě hledat konkrétní případ, kdy může být pachatel zároveň poškozeným, ale je třeba se zamyslet zda je principiálně možné, aby pachatel byl zároveň poškozeným.

Podle mě za takové jednání odsouzen být nemůže. Tím, že se jednání dobrovolně dopouští, zároveň s ním souhlasí. Čin je tedy spáchán se svolením poškozeného, což je okolnost vyučující protiprávnost podle § 30 tr. zákoníku.

Sebepoškozování samozřejmě trestné není.

Podpálení vlastního domu trestné není, pokud nedojde k ohrožení cizího života, zdraví, nebo majetku. Při pojistném podvodu je poškozeným pojišťovna. Výtržnictví se týká veřejných nebo veřejnosti přístupných lokalit, což vlastní byt není. Při výtržnictví je poškozen veřejný zájem. Nastražení pasti na někoho jiného by mohl být pokus o ublížení na zdraví, kdy potenciálním poškozeným je ten, na koho byla past nastražena.
Pokousání zloděje psem na cizí zahradě je úplně mimo.

Drap

Může. Typickým příkladem je samopoškozování

arygnoc

samozrejme.
napr. podpaľačstvo vlastného domu, firmy a pod., najčastejšie v súbehu s pokusom o poisťovací podvod.
podobne i výtržnosť (rozbitie zariadenia bytu).
ale i tr. činy proti zdraviu či životu – nastrojenie pasce na niekoho a potom „padnutie“ do nej (napr. zaistenie majetku automatickou zbraňou a pod. a jej spustenie samotným konštruktérom).

variantov, kedy páchateľ trestným činom poškodí sám seba, je viac, najčastejšie neúmyselných, ale výnimkou nie sú ani úmyselné trestné činy (viď predchádzajúce).

Reezo

a za co by tě měli jako odsoudit? Musíš naplnit skutkovou podstatu trestného činu. Pokud se tak nestane nejedná se o trestný čin… Jinak ohledně poškozeného pachatele je dobrý příklad na zvířatech.
př: Zloděj přeleze plot na zahradě za účelem ukrást horská kola v celkové hodnotě cca 50 000,–Kč. Po přelezení plotu vyběhne hlídací pes, který ho kousne a způsobí mu tak zranění. Pokud by to zloděj ohlásil, tak by ten spor vyhrál. I ty cedulky pozor pes nemaj žádný význam, jen informují lidi, že se v tom prostoru může vyskytovat ten tvor.

Andre5000

Váš dotaz mi připomíná následující vtip: V soudní síni je souzen vrah, který zabil své rodiče a před verdiktem o rozsudku říká obhájce:„Soud by měl vzít v úvahu, že obžalovaný je v podstatě sirotek…“.