zvonisek

Mohl by si nějaký obyčejný člověk pořídit slona?

Chovat ho třeba v obýváku nebo kuchyni? Slona by používal jako vysavač, jezdil by na něm, venčil ho, …

Nejlepší odpověď
Bobek 2

Zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, stanoví speciální podmínky pro volně žijící zvířata, handicapovaná zvířata a pokusná zvířata. O tom, jestli slon je „volně žijící“, nebo „domácí“ zvíře se tam nic nepíše, ale prováděcí vyhláška 346/2006 Sb. uvádí mimo jiné „zvláštní podmínky chovu kočkovitých šelem, medvědů, slonů, volně žijících koňovitých, lam a velbloudů, turovitých a delfínovitých“.

Základní podmínky pro tzv. zájmový chov stanoví § 13 zákona č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání. Prováděcí vyhláška č. 411/2008 Sb. stanoví druhy zvířat vyžadujících zvláštní péči, přičemž mezi takové patří mimo jiné všichni chobotnatci. U všech takových zvířat je nutné žádat o povolení k chovu. Obávám se, že záměr chovat ho v obýváku nebo v kuchyni by k povolení asi nestačil.

Co se týče exotických zvířat, tam pak mohou ještě platit různé podmínky pro dovoz zvířat ze zahraničí nebo pro chov, viz https://www.svscr­.cz/chovat_exo­ticke_zvire/.

Další odpovědi
Kelt

Znáš nějakého neobyčejného člověka? Podstatě kdokoli, kdo splní podmínky a bude na to mít. Vím, že to měl Hurvínek a během té ukázky měl Spejbl 3 x náběh na infarkt.

Ametyst

Jasně:-) Je to jenom otázka peněz.

Edison

Doplním Ametyst: A příslušných povolení. Přecijen je to exotické zvíře. Jeho chov podléhá veterinární správě. Takže povolení, které dostaneš po splnění spousty podmínek.

cochee

A čím by ho ten obyčejný člověk krmil? Víš, že slon stráví kolem 16 hodin denně žraním? Během venčení by se určitě nažrat nestihl a taky bych chtěl vidět toho obyčejného člověka, jak v obýváku nebo kuchyni uklízí denně desítky litů chcanek a desítky kilogramů hoven – to si fakt myslíš, že slon by s vylučováním počkal na to venčení?
Nejprv popřemýšlej aspoň malililinko, než sem takovou hovadnou trollovinu napíšeš.

Bobek 2

Zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, stanoví speciální podmínky pro volně žijící zvířata, handicapovaná zvířata a pokusná zvířata. O tom, jestli slon je „volně žijící“, nebo „domácí“ zvíře se tam nic nepíše, ale prováděcí vyhláška 346/2006 Sb. uvádí „zvláštní podmínky chovu kočkovitých šelem, medvědů, slonů, volně žijících koňovitých, lam a velbloudů, turovitých a delfínovitých“.

Co se týče exotických zvířat, tam pak mohou ještě platit různé podmínky pro dovoz zvířat ze zahraničí nebo pro chov, viz https://www.svscr­.cz/chovat_exo­ticke_zvire/ . Vyhláška č. 411/2008 Sb. stanoví druhy zvířat vyžadujících zvláštní péči, přičemž mezi takové patří mimo jiné všichni chobotnatci. U všech takových zvířat je nutné žádat o povolení k chovu.

Edison

Dobrý, přesně to mám na mysli. Jen myslím, že slon by byl v zákoně „volně žijící“. I když v některých zemích může být alespoň nějaký ten zvláštní… domestikovaný, potažmo domácí. Ale ty vyhlášky hovoří celkem jasně.