hapiky

Mohl by se někdy zvířecí instinkt vyvinout natolik, aby nějaký živočich řešil, proč se něco děje tak, a proč ne jinak?

Mohl by se někdy zvířecí instinkt vyvinout natolik, aby nějaký živočich řešil proč se něco děje tak a proč ne jinak?

Tedy ještě v době existence lidí a jejich nadvlády nad zvířaty. Je v tom opravdu tak obrovská propast, aby nějaký živočich řešil alespoň zčásti nebo primitivně problém „proč“?

Nejlepší odpověď
Kepler

Proč by zvířata měla být ušetřena od evoluce? Už dnes jsou některá dost inteligentní, např. kytovci, delfíni, lidoopové. Netvrdím, že jsou zrovna filosofové, kteří dumají nad tím, co že to tak na noční obloze svítí, ale mohou se dál vyvíjet pod tlakem vnějšího prostředí. Je to však běh na dlouhou trať a je otázkou, jestli jim člověk dovolí přežít.

Další odpovědi
aliendrone

Pokud bude „existence lidí“ dostatečně dlouho trvat, proč ne? Venkoncem lidem se to podařilo, takže není důvod si myslet, že z principu je to nemožné, právě naopak. Ovšem pastička (zakopaný čokl) se skrývá právě v tom časovém úseku (tedy „po dobu existence lidstva“), není totiž vyloučeno že se v průběhu několika let či desetiletí sami zničíme/vyhladíme a v takovém případě to považuji za extrémně nepravděpodobné. :)