Maljian

Mocniny a odmocniny

(√4-√1,44)²
Není to stejné jako (4–1,44)? Mám takový dojem, že se √ a ² vzájemně vyruší, ale nejsem si jistý. Je to tak?

Nejlepší odpověď
Quimby

To se sice vyruší, ale ne tahle když je mezitím mínus. Jedná se tady vlastně o (A-B)²=A² –2AB +B² takže to bude 4– 221,2 +1,44

Další odpovědi
huxa

Tak na to pojďme spolu dojít-
nejdříve si vypočítáme odmocniny, takže bude:
(2–1,2)² → vzoreček (a-b)² = a²-2ab+b² → 4–221,2+1,44 = 0,64
pokud bys „vymazal“ odmocniny a tu mocninu, měl bys:
4–1,44 = 2,56
Tudíž to není stejné. Je to špatný postup (důvod ti napsal quimby, snad jsem ti to ale lépe vysvětlil)

Lamalam

Není to stejné.

Kelt

Stejné to není, výraz v závorce musíš upravit podle binomické věty.
(a+b)2 = a2 +2ab +b2, dvojka je jako exponent, a dosad si tam ty výrazy.
Když je v závorce minus, bude minus před výrazem 2ab