aliendrone

Ano, pokud vím, tak od poslední změny uplynula drahná doba a současná polarita již několikanásobně „přesluhuje“ (k přepólování dochází víceméně pravidelně).

A i když jev sám o sobě je z geologického hlediska krátký, tak z lidského (přinejmenším několik staletí až tisíciletí, někdo tvrdí, že může jít i o DESÍTKY TISÍC let!) to tak není. Radiace na zemském povrchu se násobně zvýší (už si nepamatuji o kolik) a pobyt „na Sluníčku“ bude vyložený hazard. Alespoň ženský přestanou prudit s válením na pláži (pokud nebudou chtít, aby jim slezla kůže, popřípadě dětem díky mutaci narostl druhý nos na čele). A ekogreenteroristé můžou jásat, bo se tím o dost zvýší (po patřičné úpravě) výkon solárních panelů. I kaskadéři budou mít pré, někdo ty panely bude muset kontrolovat/pro­vádět údržbu a počítám, že vylézat z podzemí na povrch za tímto účelem se normálním lidem moc chtít nebude.

Další potíž bude v tom, že díky odmagnetizování nebudeme chránění nejen proti běžnému solárnímu větru, ale ani proti solárním bouřím (výtrysk sluneční plazmy, která „běžnou“ radiaci zmnohonásobí). S tím budou mít ty solárpanely (a obecně veškerá elektřina) BIG PROBLÉM, ale co, je třeba vidět věci POZITIVNĚ.

Např. díky CO2 v atmosféře (oxid uhličitý pohlcuje UV záření více, než ozón) sice bude chvilku „trochu lépe“, jenže jen dočasně. Poté, co se molekuly CO2 (většina) působením radiace „rozmlátí“ (čímž se jen tak mimochodem beznákladově easy vyřeší skleníkový efekt) to budeme „schytávat naplno“, takže žádný strach, že bychom o něco přišli. :)

BTW – někteří mají zato, že přepólování má na svědomí SKOKOVÉ evoluční změny. Ukázalo se totiž, že evoluce neprobíhá plynule zlehounka (jak si to představoval Darwin), ale zpravidla skokově, tzn. že nový druh se nevyvíjel miliony let, ale řádově jen desítky tisíc. ;)

Díkes za NORMÁLNÍ dotaz, už mě to tu začíná s tou politikou celkem srát. :D :D :D

Další odpovědi
Drap

Ne. A i kdyby k podobnému jevu mělo dojít, tak s tím stejně nic nenaděláme. Tak proč a čeho se obávat? Všichni jednou musí zemřít a je celkem jedno, jakým způsobem.

hapiky

Aliendrone: To by se ale musel také změnit text písně: Až na severní pól šel bych rád…

zjentek

😄😄😄