Lucyfer

MDŽ… o čem ten svátek vlastně je? Nějak nechápu, co mám slavit. 😀

Nejlepší odpověď
Rokio

Tento svátek je o tom, že si vzpomeneš na ženy, které jsou ti blízké a máš je rád a dáš jim nějakou drobnou pozornost. Třeba kytičku.

Další odpovědi
da ny

Slavit Vás nikdo, nic nenutí (ani Vaše, či cizí narozeniny, Velikonoce nebo Vánoce).
Proč je 8. březen MDŽ, jsme se učili na 1. stupni ZDŠ (vznik, důvod).
Internet máte, tak hledejte…
😉
Lenost a pohodlnost ,je k ničemu. Stejně tak nedostatek fantazie.

Můžete si vybrat, pokud hodláte slavit 😉
Třeba s nějakou ženou, svého života 😉
Také můžete vzpomenout na 146 mladých žen, které při požáru ve fabrice, ve které džely, zahynuly.
Nebo jen to, že je pátek 😉
Od roku 1975 je svátek uznán Organizací spojených národů[6] a připomínán jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.
Údajně první oslavu Dne žen uspořádala Americká socialistická strana 28. února 1909 v New Yorku.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mezin%C3%A1rod­n%C3%AD_den_%C5%BE­en

Disraeli

Nemusíš nic, já ho taky neslavím. Tohle má pro mě ještě větší význam, než svátek typu Valentýn nebo Halloween. 😅
Týpci z OSN se asi před 50 lety usnesli, že by bylo cool, kdyby se jednou v roce slavit den žen a že by se to hodilo na 8. března. Maslím, že zrovna v ten den nějaké Američanky protestovaly nebo něco takovýho… Se jim nechtělo vařit nebo plést nebo co. 😅
Slavilo se už od počátku 20. století, ale celkem nepostatné. Zajímá mě to asi stejně jako mezinárodní den mužů, otců nebo koláčů a tuleňů. Skoro každý den je nějaký mezinárodní den NĚČEHO… Výnam to má takový, jaký tomu dáme. A já tomu žádný nepřikládám.
K partnerce můžeš být pozorný a slušný po celý rok, nejen na Valentýna (a narozeniny a vybrané svátky). Oslavovat ženství taky můžeš různě a kdy chceš.

Drap

Jde o to, alespoň jednou za rok si vzpomenout na ženy a na to, co všechno třeba v domácnosti vše musí zvládat a jak jsou pro běžný život potřebné. Za to si zaslouží nějakou pozornost, třeba kytku a podobně. Možná že by nebylo od věci zjistit si jak MDŽ vzniklo. Lehce najdeš na netu. Slyšel jsem dnes mladé, jak se bavili o MDŽ jako o svátku komunistů. Ani mne to nepřekvapilo, ale s komunisty ani s komunismem, to nemá vůbec nic společného.

zjentek

Tak třeba v Německu jde o státní svátek. Dnes mají skopčáci volníčko a nejdou/nešli do práce. Možná o tom to je 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

Filip84

Mezinárodní den žen není komunistický svátek; to, že jej slaví také komunisté, neznamená, že je to komunistický svátek.

Mezinárodní den žen je spojen s feministickým hnutím, s hnutím na podporu dělnic, které vedla Clara Zetkin z Sozialdemokra­tische Partei Deutschland (SPD) v roce 1909, v roce 1910 se jí úspěšně podařilo završit kampaň za ustanovení 8. března Mezinárodním dnem žen na kongresu Druhé internacionály.

Ano, MDŽ je svátek levicový, ano, slavili ho primárně komunisté, ale není to svátek vysloveně komunistický (stejně, jako jim není, například, První máj).

MDŽ má pořád svý místo, pořád ženy čelí diskriminaci (finanční i jiné), pořád jsou obětmi sexismu v mnohem větší míře, než muži. O tom ten svátek je. Pokud nesouhlasíš: nikdo Tě ho slavit nenutí! 😃

https://www.cpu­sa.org/article/mar­xist-iq-in-celebration-of-international-womens-day/

aliendrone

V dnešní době tento svátek PRUDCE nabývá na významu. Záleží na tom, JAK ho kdo pojímá. V dnešní době „progresivní genderové nivelizace“ (fakticky nwm JAK to slušně nazvat) ho pojímám jako oslavu ROZDÍLŮ mezi ženou a mužem (a jejich přijetí).

Ono se ne nadarmo tvrdí, že teprve muž SPOLU se ženou jsou „kompletní člověk“, který byl kdysi dávno rozdělen. Samotná žena je nanic a vice versa (Rokio, to znamená, že to platí naopak, tedy i pro muže). 😉

Což se dnešní trendy snaží značně idiotsky ignorovat a popírat (a není těžké si domyslet důvody PROČ). Svátek má prostě mužům připomenout, že je třeba být ALESPOŇ OBČAS gentleman a to i když jinak (po dvacetiletém vztahu) před „tou jejich stíhačkou“ raději prchají do garáží, dílen, knajp za kamarády etc. 😉

Povětšinou ignorujeme to, JAK MOC je to pro ty jezinky důležité (dokonce bych si troufal tvrdit, že stejně jako „nožky do praku“ z opačného úhlu pohledu. Navíc – je celkem FAJN si semo tamo zahrát na geentlemana, jakkoliv k tomu jsme my chlapi (obvykle) na míle daleko. Člověk si připadá „tak nějak lepší“, i když VÍ, jak to DOOPRAVDY JE. 😄

Ergo – pokud máš s kým, tak SLAV! Pokud ne, oslava postrádá smysl. 🙂

Bortolo

Komunistický svátek, který přežil revoluci. Ženy budovatelky, symbol socialistické práce atd. Nepotřebujete svátek, abyste si na někoho vzpomněl.

cochee

Musíš si význam té zkratky trošičku upravit… Mezinárodní den žízně. Pak už to smysl trošku začne dávat.

Lucyfer

Dává mi smysl, líbí se mi, že by to mohla být oslava rozdílů mezi mužem/ženou (záleží, kdo slaví) a jejich přijetí. Oslava ženství… to se dá různými způsoby, a tuším i o samotě, bez přáníček. 😀 A nikdo nemusí čekat na ten jeden den, ale udělat to (vzpomenout si) kdykoliv. Přítel mi přál k svátku, ale mně to nijak nepotěšilo. Protože z něj cítím, že taky vlastně neví, proč by to měl dělat a nechce. Jsou to jen kecy… Má to význam leda pro mě samotnou… Ale k čemu mi je cítit se jako žena a bla bla, když vedle muže nejsem.

Disraeli

Bortolo, není komunistický… Zbytečný možná jo.

Disraeli

A nejenže skoro každý den je nějaký mezinárodní den čehosi. Ale na jeden den toho kolikrát připadá několik na jednou..