Fyzik

Mažou se v dnešní době rozdíly mezi chudými a bohatými?

Dobrý den,
při mých filozofických úvahách jsem došel k zajímavému závěru. I před sto lety byla společnost mnohem více rozvrstvená a dnes už prakticky nejsou žádné rozdíly. Tím myslím:

Zcela, až na výjimky, zmizelo formální a drahé oblečení na ulicích (smoking, frak, žaket, Stressemann, klobouky).
Všichni mají mobily, auta, byty (tedy alespoň ve městě).
Nikdo nemluví vybranou řečí.
Všichni mladí chodí do obyčejných hospod pít s přáteli.
Všichni, i prezident i Mařena od rybníka, mají FB.

Možná znám málo lidí, možná generalizuji, možná na to mám špatný náhled. Řekněte mi.

Nejlepší odpověď
Fun1k

Podle mě je to něco jiného, rozdíly mezi bohatými a chudými se určitě nesmazávají, spíš se společnost unifikuje, což znamená, že každý může mít např. mobil. Ale bohatí zůstavají bohatými a chudí chudými, tzn. že bohatí si mohou dovolit lepší a dražší mobily, pokud to řeknu zjednodušeně a na mobily to vztáhnu. Co se oblečení týče, je to prostě evoluce v oblékání. Někdy vidím na ulici někoho velmi klasicky oblečeného, ale přiznejme si, že je lepší si zašpinit triko, než slavnostní sako, a navíc v moderním oblečení se i lépe chodí. Já osobně mám také rád klasické oblečení a mám kabáty, klobouky, kravaty a košile atd., ale také v nich chodím jenom zřídka.

Další odpovědi
manon

No, pár námitek vložím: Drahé oblečení na ulicích není, protože jeho nositelé se pohybují v autech a na vybraných místech :), to, že se nenosí žaktey a smokingy a klobouky je věc módy a vývoje… vůbec všichni nemají FB :), je dost lidí, co nemají ani počítač. Mobil má téměř každý, ale leckdo nemá na kredit nebo zůstane dlužit operátorům…Zřejmě se pohybuješ v určitém prostředí, kde rozdíly nejsou příliš patrné. Máme širokou střední třídu, ale rozdíly na jejich koncích budou značné.
Doplňuji:
Jinak jsou místa, či spíše události, kam bez žaketu či smokingu nebudeš ani vpuštěn :)

anonym

Doba před sto lety se vyznačovala hlavně tím,že bylo mnohem těžší se dostat ze své vrstvy do vyšší. Prakticky to bylo možné jen formou vyššího vzdělání,což si nemohl dovolit každý a i tak se dost hledělo na původ. V této době ještě fungovaly staré rody,majetek znamenal hodně,ale majetek s původem byl mnohem více než majetek bez původu (průmysloví zbohatlíci,kteří si kupovali šlechtické tituly a sídla) a i chudší nižší šlechta měla ve společnosti lepší postavení než buranský zbohatlík. Šlechta podporovala nadané děti,starala se o své zaměstnance a byly to mnohdy poměrně úzké vazby trvající po několik generací.Šlechta většinou dbala o své vzdělání a majetky s důrazem na předchozí i budoucí generace rodu.V době nastoupení „rychlých“ peněz vzaly tyto tradice poněkud za své a později komunisti s myšlenkou rovnosti tříd násilím vnutili lidu tuto zvrácenou,nes­myslnou a nepřirozenou ideologii . Lidé si prostě nejsou rovni a nikdy si rovni nebyli -a nebudou,ačkoliv se to může zdát někomu nespravedlivé­.V dnešní době není pro mnohé lidi problém pořídit si atributy „movitosti“,ale ona noblesa, pramenící z úplně jiných zdrojů jim chybí. Dnes je snadný přístup ke studiu,ale tím došlo k jakési devalvaci vzdělání.Mnohý šikovný,potřebný a poctivý řemeslník požívá oprávněně větší úcty než řadový doktůrek nebo exekutor s právnickým vzděláním.Stále ale platí,že talent se koupit ani zaplatit nedá.Vyjímečnost a jedinečnost lidí spočívá v diferencích,které umí uplatnit, nejlépe pro užitek nebo potěšení a radost jiných.Nespočívá v počtu zlatých zubů v ústech,značky telefonu nebo saka.Vycházím z ověřeného předpokladu,že inteligentní člověk s dobrou výchovou a původem bez ohledu na dosažené vzdělání nikdy nemá trvalé hmotné potíže.

anonym

Zcela určitě.
Já byl dřív také bohatý a jak jsem dopadl. Jím plesnivé sýry, piju staré víno a jezdím v autě bez střechy.

terry

Rozdíly?
oblečení > z tržnice nebo sekáče / značkové prodejny nebo z koupené v zahraničí
mobil > dotovaný za 1 Kč / iphone za xxx tisíc
auto > BMW / Favorit
byt > nájemní 1kk, 2kk / vila za 10 mega
vybraná řeč ? to není otázka peněz ale inteligence
hospody? také není otázka peněz T ymajetnější chodí tam a navíc i jinam, Ti, co nemají, chodí jenom tam.
FB > znám spousty lidí, kteří ho nemají. nemají ani PC.
Navíc FB není otázka peněz. Rozdíly jsou v kvalitě PC.

mosoj

Jo a všichni musí na záchod.
To jsou mně věci. Společenské postavení hodnotit podle mobilu.
Soubor věcí denní potřeby se nám jaksi rozrostl. Vznikla střední třída, ale nůžky mezi tou nejnižší třídou a tou nejvyšší se nám ale pořádně rozevřely a dále rozevírají. Mobil má téměř každý, ale na cestu kolem světa již každý nemůže či postavit dům za 20 melounů a více. Jak jsi na tom s jachtou ?

huxa

když se to tak vezme, už ty rozdíly téměř vymizely…
znám hodně lidí, kteří jsou zadlužení, nemají peníze a stejně mají mobil, počítač, auto a kvůli práci musí obléknout i ten smoking. Rozdíly v oblečení-tam jsou rozdíly, ale už né tak markantní, někdo holdu musí nosit tričko za 200Kč a někdo jiný za 2000Kč to samé s tím, že tam má pět proužků navíc