Filip84

Máte svýho oblíbenýho seriálovýho hrdinu, zasloužilýho člena KSČ?

„Hrdina“ musí splňovat, kumulativně, tyto podmínky:

  1. Musí jít o hlavní postavu seriálu z ČSSR/ČSR,
  2. musí být členem KSČ (v charakteristice postavy to musí být výslovně zmíněno).

Může jít například o:

  • soudruh příslušník SNB mjr. Jan Zeman (hraje Vladimír Brabec), ze seriálu Třicet případů majora Zemana (1974 – 1979),
  • okresní tajemník OV KSČ Bor soudruh Josef Pláteník (hraje Jaroslav Moučka), ze seriálu Okres na severu (1981),
  • soudružka prodavačka Anna Holubová (hraje Jiřina Švorcová), ze seriálu Žena za pultem (1977),
  • soudruh MUDr. Vojtěch Jandera (hraje Jaromír Hanzlík), ze seriálu Sanitka (1984).

Těch seriálů, a jejich hlavních „hrdinů“, je, samozřejmě, mnohem víc – ale počet odpovědí je omezen na šest. Tak, jen namátkou:

  • František Bavor (Zdeněk Buchvaldek) & Muž na radnici (1976),
  • Klement Gottwald (Jiří Štěpnička) & Gottwald (1986),
  • npor. Jiří Ráž (František Kreuzmann) & Chlapci a chlapi (1988).

Za mne je to, jednoznačně, soudruh příslušník SNB mjr. Jan Zeman. Proč? No, protože díl S02E04 Konec velké šance: kovaný soudruh příslušník Strany (v té době ještě) kpt. Jan Zeman jde se svou manželkou na špacír po parku v Praze. Zavilý reakcionář, krvelačná, válkychtivá hyena, bývalý nadporučík SNB Pavel Bláha vyjde proti němu, diví se, že ho kpt. Zeman poznal. Aby mu dokázal, že doba střelců ještě neskončila, vytáhne pistoli s tlumičem a vystřelí – kpt. Zeman stojí, jak péro a čeká, až ho Pavel Bláha picne.

Život kovanému soudruhovi, kádrové reservě Strany, výkladní skříni SNB, zachrání jeho manželka tak, že se před něj vrhne; Bláha jí picne dvakrát. Manželka se skácí na zem. Bláha nedbá, že picl manželku, ne Zemana a dá se v útěk. Na to soudruh kovaný příslušník nedbá toho, že mu tam pod rukama kape stará, ne, vytáhne pistoli a picne Pavla Bláhu do řiti. To je nejlepší okamžik z celýho seriálu – jak toho Bláhu picne do řiti, a on tam poskakuje, jak trefená kura turystyczna. Bláha, který má za sebou kommando výcvik, má u sebe zbraň, s náboji a tlumičem, a je jenom picnut do řiti, se neotočí, nestřelí, znovu, do kádrové reservy a výkladní skříně SNB kpt. Jana Zemana, ne, utíká dál. Tak soudruh příslušník, předpisově, zopakuje výzvu „stůj, jménem zákona!“, a Bláha nic: 100+1 se mohl otočit a picnout ho. Ne, on utíká dál. A soudruh příslušník ho zastřelí.

To je tak pitomé, že já se u toho vždycky směju, že až pláču! To je tak pitomé! Bláha, který je etalonem absolutní hyeny, ale také schopným komanďákem, by, prostě a jednoduše, dávno Zemana zastřelil – pokud by se choval Zeman tak, jak se chová. A pak se, vklidu, ztratil a nasedl na kamion a opustil stát. A nebo neopustil a chytili by ho na hranicích, to je jiná věc, ale v každým případě by „svý“ v tom parku dokonal.

Já ten díl mám celkově rád: je tam ta kára, co má 120 koní, co ji musí protůrovat, aby stihli toho kamioňáka. Je tam kamion z 50. let. A víc tam toho je. Ale tahle scéna, to je, prostě, nejvíc. To je lepší, než Tobě hrana zvonit nebude (1975)! 😂

Nejlepší odpověď
aliendrone

soudruh příslušník SNB mjr. Jan Zeman

V magoru Zemanovi mě nejvíce bere „bitka“ v U-Bahnu, kdy statečný budoucí major) soudruh Hradec Rudolf Jelíének) téměř zbouchá ty obejdy. John Wick by asi zešílel závistí, kdyby se to k němu dostalo. 😁 😁 😁

Já ten seriál mám celkem rád, ale na chuť jsem mu přišel až po sametové tragifrašce. Připomíná dobové socíkovské reálie, byť jakkoliv pokřivené. Naleštěný Zemanův žigulík apod., snad chápeš. Navíc, jedna věc je v tom žít, druhá vzpomínat na mládí, to snad chápeš.

A NESER! Mám totiž takový pocit, žes vyjmenoval všechny seriály, které splňují tvé podmínky, takže si nemohu stěžovat, že chybí „jiná možnost“. 😕 Pravda, vybavil se mi ještě jeden seroš – „Nejmladší z rodu Hamrů“, ale tam si nejsem jistý, jestli hrdina byl ten echt kovaný soudruh NEBO jen příkladně pozitivně a pokrokově smýšlející. 😐

TWL, půl století v prdeli, a z „příkladně pozitivního a pokrokového myšlení“ máme na talíři počínaje Českou LŽElevizí „příkladně pozitivní a progresivní myšlení“… 😮
Jen všudypřítomná rudá barva ohně a krve byla nahrazena ekologicky zelenou (případně LGBT duhou), inu to je ten POKROK. 😕

(BTW – nesmazatelně se zapsal do paměti díl „Studna“, DODNES občas nachmelení napadobujeme pohyby tatíka při scéně „otec byl celý večer neklidný“. 😁 )

Další odpovědi
Pepa25

Nemám žádného oblíbeného seriálového hrdinu, zasloužilého člena KSČ, ze seriálu ČSSR/ČSR.

Nemohu sloučil, zasloužilí členové KSČ mě nebrali, ze seriálové produkce ČSSR vzpomínám na tu apolitickou (cirkus Humberto, F.L. Věk, Panoptikum Města pražského, Křeček v noční košili, Slovácko sa nesúdí …)

Rokio

Jiný seriálový hrdina, zasloužilý člen KSČ:

Břetislav Jonáš ze seriálu Hospoda.

Je to jedna z hlavních postav tohoto sitcomu.

Sice to není hrdina, ale záporák (při nejlepším antihrdina), avšak přesto jsem tuto postavu zvolil.

Kura

soudruh příslušník SNB mjr. Jan Zeman

Filip84

aliendrone: Čistě theoreticky by někdo mohl zvolit Jakuba Cirkla (Luděk Munzar) ze seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře (1985). On je člen KSČ, ale není kovaný, uvědomělý, zasloužilý soudruh, protože on do KSČ vstupuje až v padesátkách, tj. chvíli před svou smrtí.

Ty, určitě by se ještě někdo našel, ale tak snažil jsem se toho vypsat co nejvíc.

Filip84

Don Rokio de la Kaufland y Znojmo, presidente del Club de autistas de Czecoslovaquia y patrón de los pasos de peatones y controlador de maquina de cafe y bandido de monedas de los carros y el dueño de una tableta plana y lenta y proveedor de consejos no solicitados:

  1. Seriál Hospoda je z let 1996–1997, tj. je to seriál z ČR, nikoli ČSSR.
  2. Pan naddomácí Břetislav Jonáš (Václav Knop) je učitel tělesný výchovy, majitel činžovního domu a politicky je organisován v SNB – Straně národního blahobytu. Není to komunista, úž vůbec to není člen KSČ, a už vůbec to není příkladný, zasloužilý člen KSČ.

Prostě jsi nedodržel ani jednu z kumulativních podmínek. Čistočistý spam! 🙄

Rokio

Filip: Omlouvám se. Myslel jsem si, že pan Jonáš je komunista.

Filip84

To by nestačilo, i kdyby byl: ten seriál musí být natočený za ČSSR/ČSR.