BELA81

Máte někdo zkušennosti se sušením ovoce bez sušičky?Jak se správně postupuje aby sušení proběhlo úspěšně?

Nejlepší odpověď
beer

Babička to dělávala na starých kamnech buď nahoře, bokem plotny a nebo v troubě. Vím, že to vždy trvalo dlouho, muselo se sušit opatrně, pomalu. Přesněji si to nepamatuji, proto jsem prohlídnul net:
„Sušení v troubě
Nejsnazší je sušení pomocí roštů v troubě. Troubu při sušení nepatrně otevřeme, aby mohla pára z ovoce unikat ven. Většinu druhů ovoce začínáme sušit při nízkých teplotách (asi při 20 – 30° C), když se část vody z ovoce odpaří, teplotu zvýšíme na 50 – 70° C, v závěru sušení teplotu opět snížíme. Teplota nad 85° C ničí nejen vitamíny, ale také barvu a vůni ovoce.“
http://clanky­.vareni.cz/vy­roba-suseneho-ovoce/

Další odpovědi
Drap

Potřebuješ zdroj tepla na sušení. Sušička je opravdu nejlepší . Jinak se sušívalo dříve na drátěných lískách a stojanek u kamen, lze využít i radiátor. Problémem je , že až dozrává většina ovocetak sluníčka je málo. Proto se stavěly sušárny na ovoce, které se vytápěly.

Sůwa

Nad kamna na chalupě jsem naskládala nad sebe dřevěné rámečky potažené pletivem a nich jsem ovoce sušila, ale já tam mám vhodné místo. Soused zabudoval kamna do zděného prostoru a s dřevěnou nadstavbou a tam ty rámečky vkládal na lišty. Už jsem ale sušila křížaly i na slunci.

Jakub Tlapal

Dá se použít taky trouba. Nastavit ji na málo stupňů a péct to v ní. Nebo to nechat volně v bytě, případně venku na sluníčku. Nevím no, všechny ty možnosti mi přijdou takové nepraktické. Nejlepší je si koupit sušičku ona ovoce . Proč ji nechceš? Nestojí svět a je to fakt skvělý pomocník.

Kamix

Osobní zkušenost sice s nějakým alternativním sušením nemám, ale přes http://susene­dobroty.cz jsem si objednala ovoce které bylo sušené pomocí mrazu a chutnalo přímo báječně. Určitě bych tedy šel do této metody.