Avatar uživatele
paul1

Máte nějakou představu o tom, jak vypadá tuna CO2?

Roční produkce oxidu uhličitého CO2 (předtím kysličníku uhličitého) představuje v ČR cca 120 milionů tun (v SR je to cca 50 mil. tun). Vzniká při osobní, nákladní dopravě, při spalování, (elektrárny, teplárny, domácnosti). Je to plyn, těžší než vzduch, v pevném skupenství je znám jako suchý led. Je také produktem dýchání živých organismů atd.
Tak zvaná uhlíková stopa, o které se dnes hodně hovoří, je ukazatel, který udává množství emisí CO2, které jsou vyprodukovány v průběhu zhotovení nějakého výrobku, nebo výrobě elektřiny, letecké, silniční, železniční a lodní dopravě atd.
Tunu suchého ledu bych si jako tak přibližně dovedl představit, ale tunu plynu už ne, myslím tím jeho objem.
Doplňuji:
Díky za odpovědi. Tedy nijak povzbudivá představa v čem žijeme a co máme nad hlavami. Představa, že si denně takto zasíráme životní prostředí a jak okolí té naší kuličky dostává zabrat to svádí k myšlence, že lidstvo pilně pracuje na tom, aby si svévolně zkomplikovalo život. K tomu přistupují jiné škodliviny, např. prachové částice,
to je také zčásti způsobeno lidskou činností, dále nesmyslné války a nevím, co ještě.
Kdybych se takto choval na své zahradě a okolo domu, tak by mne asi brzy vyhlásili za nesvéprávného 🙂

Upravil/a: paul1

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? marci1 před 154 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pepa25

Blbě se to představuje, ale lze to dopočítat: hustota plynného CO2 při normálních podmínkách činí 1,9768 kg/m3 (zdroj: https://www.ir­z.cz/sites/ir­z.env.cz/files/do­kumenty/irz/me­tody_mereni/ov­zdusi/oxid_uh­licity.pdf) Jedna tuna opak zabere asi 505 m3. To je krychle o hraně 8 m .....

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Dochy

Laickým pohledem je to cca objem jednoho rodinného domu, kde sice neuvidíš nic zvláštního, ale nesmíš tam, protože by ses udusil 😉
Peppovi díky za výpočet, já bych to nahrubo (bez hledání konkrétní hustoty) odhadl na krychli 10×10×10m

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Ametyst

Jistě, podle stavové rovnice pV = nRT se to dá spočítat. Platí, že 1 mol plynu zaujímá objem 22,4 litru, nebo 1 kmol má objem 22,4 m3. 1 kmol CO2 je 44 kg, a ten zaujímá prostor 22,4 m3. Přímou úměrností dojdu k výsledku, že 1 000 kg CO2 zaujímá objem 509 m3. Abych si to představila, spočítám třetí odmocninu z 509, a dostanu délku hrany krychle.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?aliendrone Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

No problemo. A až si třeba zkusíš představit „CO si žena myslí?“, tak teprve TO bude pořádná výzva. 😉 😁 😁

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Podle vzorce a znalosti molární hmotnosti si to dovedu vypočítat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Stlačenýho asi jako tunová tlaková bomba, já přes ty výpočty moc nejsem. (;

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cochee

A pokud budeš frajer, můžeš tu tunu CO₂ zkomprimovat na suchý led a protože hustota suchého ledu není úplně konstantní záležitost – pohybuje se kolem 1200 – 1600 kilo na kubický metr, tak tuna bude kostečka o hraně velmi zhruba 0,6 – 0,8 metru.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Objem jedné tuny CO2 závisí na teplotě a tlaku. Ve standardních teplotních a tlakových podmínkách (0 °C a 1 atmosféra) by takové množství CO2 mělo objem cca 556,2 kubických metrů. To je přibližně objem bazénu o rozměrech 10 × 10 × 5,5 m­etrů.

Pokud bychom vzali v úvahu průměrné podmínky na povrchu země (teplota 15 °C a atmosférický tlak), objem jedné tuny CO2 se zvýší na cca 788 kubických metrů, což je přibližně objem bazénu o rozměrech 10 × 10 × 7,9 m­etrů.

Je třeba si uvědomit, že tato ilustrace neznázorňuje skutečný stav, protože CO2 se ve vzduchu rozptýlí. Slouží ale jako názorný příklad, jaký objem jedna tuna tohoto plynu může zaujmout.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
aliendrone

Ametyst>>> TY TY TY!!!! 😮 😉

Jsem vrcholně ZNECHUCEN sám sebou! Navíc má úžasná KRÁSA velmi utrpěla, až je mi stydno. Jít na to přes stavovou rovnici mě nenapadlo (a to MĚLO, vždyť je to má oblíbená fyzika!). 😕 Jediné vysvětlení, které mohu uvést na svoji obhajobu je, že jsem jakožto praktický člověk (mající po ruce spíše tech. tabulky) na to šel stejně jako Pepa25 přes hustotu za běžného tlaku (tu znám z hlavy – 2kg/m3). NJN, teď půjdu s brekem spát, hluboce se stydíc. 😉

Každopádně NOMINACE zasloužená! 🙂

Avatar uživatele
Ametyst

Aliendrone, prosím, vůbec nebuď znechucený. Co jsem se nenaučila do dvaceti let, to nevím. Už se to do paměti nevešlo. 🙂 Stavová rovnice se tam vešla, a magické užitečné číslo 22,4 litrů taky. To je zhruba všechno.
S hustotou bohužel nekamarádím, takže se můžu stydět taky, a pořádně. 🙂
Tak brou brou, a krásné sny.

Avatar uživatele
aliendrone

zjentek>>> Stlačenej na cca 200 atm v " desítkách" (10kg náplň), to je 100 lahví s celkovou hmotností 3 cca tuny. 😉

Nový příspěvek