Complex

Máte nějaké rady či lépe přímo zkušenosti s tím jak zabránit, aby venkovní namrzlé či kluzké schody neklouzaly?

Nesmeky snad nejsou jediným řešením.

Formulace otázky je v pořádku. Viz diskuze.

Nejlepší odpověď
Drap

Pravidelně čistit a v případě že padne námraza sypat pískem, prosívkou, nebo velmi jemnými kamínky. Pomůže i posolit, ale sůl schodům příliš neprospívá.

Další odpovědi
Edison

Jak zabránit, aby neklouzaly? Polévat a chladit…

Kepler

Ty komunikace před barákem odklízet od sněhu (dokonce je to povinnost), případně použít posypovou sůl nebo močovinu. Dají se i inertní materiály, ale kdo by ten bordel na jaře uklízel, že. Pokud by to dodržoval každý, včetně údržby veřejných komunikací městem, chodník by se tak často nevstyčoval kolmo, ani by nám nenakopal do pr… Jinak lepší prostředek není, krátkodobě a nedokonale pomůžou tekuté řetězy nastříkané na suchou podrážku.

zjentek

Tohle je hodně těžký, protože i kdyby i kdyby na schodech byla ta nejlepší protiskluzová dlažby a k tomu byly navíc třeba posolený nebo posypaný jemným šutrem či co, tak v určitým věku STEJNĚ UKLOUZNEŠ!

ivzez

Jediný, kdo správně odpověděl na chybně formulovanou otázku, je Edison.

Complexi, použijete-li dva zápory, dostanete klad → obratem
„jak zabránit, aby schody neklouzaly“ se ptáte, „jak zajistit, aby schody klouzaly.

(Po slovese zabránit je nutné použít sloveso bez záporu:
„Jak zabránit, aby namrzlé schody klouzaly“)
_______________

K doplnění otázky:

Formulace otázky ani neustálá „liberalizace pravidel“
v pořádku nejsou → jde o ústupek lenochům a těm,
komu je zatěžko nejen se něco naučit, ale i myslet.

yuko

Ošetření schodů v zimě
Pořídit si můžete gumové rohože, které se přichycují za pomocí hmoždinek a šroubů. Výhodou je, že se dají nadzvednout kvůli vymetení sněhu a různých nečistot a přes léto se nechají zase odstranit.

Druhou variantou ochrany jsou protiskluzové nátěry.

Zdroj: http://www.stavebni-vzdelani.cz/jak-zabranit-klouzani-bot-na-schodech/

Jakub Tlapal

Záleží, jaké máte schody. My jsme si nechali vyrobit venkovní schodiště na míru a mají železný rošt, takže se vůbec nesmekají. Voda se na nich neudrží, krásně proteče a ještě si na nich očistím boty od bláta 😁 . Mají několik využití, takže jsem spokojený, jak jsem schody vybral. Taky nám to dalo, než jsme vymysleli, jak to bude nejlepší.

Dochy

Souhlasím s Edisonem. Přestože čeština dvojitý zápor dovoluje, zrovna v tomto případě to nepovažuji za šťastné. Význam dotazu sice chápu, ale necítím že je to OK.

annas

To, že mepovažuje zápor za šťastný, je vaše věc. Když mám možnost výběru ze dvou správných odpovědí, vyberu si tu, která mně vyhovuje.

Jak jem napsala níž, vypagá to, že zápor je moravismus. Dnes už to neplatí, ale moravština v okolí Hranic byla nejspisovnější na rozdíl od češtiny.

Je to sice mimo, ale moravská výslovnost /zhoda/ je přesnější í než česká /schoda/. Neřeknu ale že je nešťastné..

Navíc v českém jazyku je původní záporný tvar u slovesa zabránit, pokud po něm následuje vedlješí věta. Je to stejné i ve slovenštině, I když zápor je zřejmě na pstupu.

Complexova otázka je souvětí, nikoliv jednouchá věta.
Je třeba opravdu pozorně číst.
Napsala jsem „jazykovědci stále zvažují, zda ve vedlejší větě po slovese zabránit užít klad nebo zápor…-“
Pokud PČP připouštějí obě varianty, mně se jedna z nich nelíbí, tak neodsuzují tu druhou.

Dochy

nechoď nikam – jasné a OK
zabraň jeho odchodu – jasné
zabraň jeho kýchání – jasné (dám mu něco proti kašli)
zabraň jeho nekýchání – jasné – dám mu něco na podporu kašle 😉

annas

Ad ivzez,

Myslím si, že nejde o žádný ústupek. . Zápor se užíval mnohem dříve než klad. Je možné přečíst i v odkazu, že se o záporu píše už v r. 1920.

Jazykovědci stále zvažují, zda ve vedlejší větě po sloese zabránit užít klad nebo zápor – závěr není jednoznačný.

Z vlastní zkušenosti – po celou dobu školní docházky i studia se setkávám jen s variantou zápornou.

Přemýšlím, zda varianta záporná není moravismus, varianta kladná pak čechismus. Obě jsou správné, pokud jde o užití ve vedlejší větě.

takže rozhodnutí je na každém, který tvar použije.

Stejně jako okurek x okurka. Nebo na Moravě se častěji užívá – dej mně x Čechy – dej mi. Obě jsou správné, i když teď se používání upravilo.

annas

Reakce led, která začíná slovy

"Nemýľte si matematiku a Jazyk… " se netýká mě, byla nahoře před mým příspěvkem.

led

Nemýľte si matematiku a Jazyk
Jazyk a jeho pravidlá aj keď majú úzku väzbu s matematikou, nemusí sa vždy riadiť matematickými pravidlami.
Ak použijem dva zápory v jednej vete, nemusí byť vždy kladný výsledok, ale môže vzniknúť zdôranenie záporu.

led

správne sú obidva varianty
Zabránit = zamezit; zakázat; (co) zastavit, odvrátit.

ako zabrániť, aby sa stalo… (definuje nežiadúci jav)
ako zabrániť, aby sa nestalo… (zdôrazňuje nežiadúci stav), ale toto sa používa zriedka.

annas

Ad led,

čtu, že ve slovenštině je to stejné, i když v češtině se zápor nepovažuje za řídký jev.

Edison

Podle mě to svědčí spíše o nedostatečné slovní zásobě. Ve druhém případě je výrazně vhodnější právě „zajistit“.

led

S tým môžem súhlasiť, ale žiadnym zákonom nezabránite, aby ľudia rozprávali tak, ako sú zvyknutí.

annas

Už jsem jednou vysvětlovala u „poskakující“ pračky, ale nemohu otázku najít.

U slovesa zabránit je možné uvádět ve vedlejší věta kladnou i zápornou variantu.

Klad a zápor po slovesech bránění.

" Mluvnice Čeština – řeč a jazyk (1996, s. 237) pouze konstatuje, že se v předmětných větách po kladných slovesech bránění používá sloveso kladné i záporné.

Zatímco tedy starší práce preferovaly po slovesech bránění záporné věty, většina novějších mluvnic připouští obě podoby. Jasné odmítnutí záporu v příručkách nenacházíme, pouze v PMČ a Skladbě češtiny je náznak preference kladné podoby."

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=8264

Edison

Ještě se lze zeptat obráceně: „Jak zajistit, aby schody neklouzaly.“

annas

Edison, tato věta je samozřejmě možná.

Když něco zajistím, neznamená to, že odvrátím nebezpečí, nezaručím, že někdo neuklouzne.

Zabránit = zamezit; zakázat; (co) zastavit, odvrátit.

Edison

Přesně tak, „zajistit“ nemusí nutně znamenat „zabezpečit“. Však my si rozumíme… někdy… 😁