vas999

Mám smysl si to udělat sám?

Například si zjistíme o nějaké dobré knížce nebo filmu, který ale není v češtině, nebo jiném jazyce, kterému rozumíme, a mi bychom tomu chtěli rozumět (nejsou tam ani titulky). Neznáme nikoho, kdo by nám s tím mohl pomoci. Má tedy smysl si tu knížku přeložit sám? Nebo jiný příklad: Potřebujeme si najít nějaké informace o něčem, ale ty informace jsou nesouvislé, v knihách toho moc nenajdeme, na internetu je o tom pomálu stránek a všechny říkají víceméně totéž, tak pět šest z nich přidají ještě pár dalších informací, ale dohromady nám už to stačí, má smysl si udělat něco jako „vlastní wikipedii“, abychom se k nim mohli později snadno vrátit nebo umožnit jednodušší hledání druhým. Je tohle výhodný způsob nebo to nemá smysl?

Odpovědi
Kepler

Tyhle věci bych přenechal jiným, povolanějším. Nemůžeš hned něco najít a není to ani ve wiki? Nevadí, najdeš jinde a později. Nemá smysl všechno vědět, důležitější je vědět kde to najít. Kdo hledá najde.

Jiří Bohumil

Vždycky je důležité si zhodnotit, zda vynaložená práce má význam, případně zda informace už někdo nezpracoval. Pak je důležité vědět, kde je najít. V případě, že ale něco vymyslím a dám dohromady sám, případně třeba postup určité práce a činnosti, pak si důležité věci (pokud nejsem línej a vyjde mi na to čas) poznamenám a rovněž si poznamenám i důležité informace, které jsem k tomu potřeboval.
Abych v případě opětné potřeby nemusel vše zase vymýšlet.
A na tomto základě mohu, pokud má někdo potřebu a zájem i poradit.
Bohužel, člověk nemá mozek jako spolehlivou databanku, většinou rychle zapomíná.
Až bude možno implementovat člověku trvalý paměťový čip, komunikující přímo s mozkem, to bude paráda.:-)
Ale toho se já asi už, rovněž bohužel, nedočkám.:-(

autacek

Troufnu si tvrdit, že je lepší se informace nejprve naučit hledat, alespoň u kategorie lidí, co chodí pro odpovědi sem.

ivzez

V některých případech má smysl si to, co člověku chybí, udělat sám,
v jiných případech je lepší si počkat, až to udělá někdo povolanější.

Tím druhým příkladem míním např. překlady. Pokud člověk není zkušený překladatel
a nezvládá dobře ani rodný jazyk, nebude výsledek „stát za nic“. (Nestačí jenom znát příslušný jazyk, chce to i dost velkou slovní zásobu a zkušenosti.)

Ale např. shromáždění informací z určitých oborů polde mne smysl má.
Už proto, že si člověk vybere, co konkrétně potřebuje, může kombinovat
české i zahraniční zdroje informací, …

Chinchilla

Zalezi jak tezke je danou knihu, film prelozit.
Ja jsem se zarekl, ze budu cist zahranicni literaturu jenom v originale 🙂.
Zatim to zvladam jenom v Anglictine, Spanelstina potrebuju jednoduchsi
verze knih s omezenou slovni zasobou, v Rustine zhruba rozumim co se v knizce pise, ve francouzstine rozumim zatim jen jednoduchsim vetam … za pomoci translatoru je to lepsi. A ve Finstine Muminky porad nedavam … to je hardcore,
koupil jsem si jednu knihu pro decka v Helsinkach, ale mam celkem pochybnosti ze to nekdy dam, abych byl schopny tomu rozumet.