0Kedry0

Poradíte, která věta je pravopisně správně?

  1. Najednou se ozvala silná kohoutí kokrhání, která přehlušila okolní hlasy.
  2. Najednou se ozvaly silné kohoutí kokrhání, která přehlušily okolní hlasy.

Nevím jestli je správně 1 nebo 2.
Díky

Mám problém s pravopisem v jedné větě

Nejlepší odpověď
Edison

Jak psal Dochy: Uvědom si rod a vzor podmětu.

Další odpovědi
iceT

A tobě druhá věta nezní divně?
ozvaly, která přehlušily

Pepa25

Kvalitní zdroj na opakování pravidel pro shodu přísudku s podnětem: https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=600
Samozřejmě záleží na rodu a čísle podnětu, u mužského rodu také na životnosti.

annas

Vysvětlovala jsem několikrát všechny druhy shody, pokud jsou v podmětu podstatná jména různého roku,

Ale myslím si, že mladík vůbec neví, co co je střední rod atd. Neumí vysvětlit, proč to tak je.

Edison

Pozor i na číslo. V jednotném by to pochopitelně bylo ještě jiank.