Lukáš 001

Mám problém s jedním příkladem, poradíte mi prosím, pokud víte?

Rovnostranný trojúhelník ABC má |AB|=10 cm. Kolem vrcholů A, B, C jsou sestrojeny oblouky kružnic (viz obrázek) o poloměru r=5 cm. Vypočtěte obvod a obsah modré části trojúhelníku ABC. Děkuji

Nově vložená otázka
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mam-problem-s-jednim-prikladem-poradite-mi-prosim-pokud-vite

Nejlepší odpověď
quentos

„Viz obrázek“. A ten obrázek je kde? Kdyby nebyl důležitý pro pochopení, asi by ho tam nedávali. Takže ne, neporadíme, nevíme, protože zadání je neúplné.

Další odpovědi
aliendrone

Striktně má quentos pravdu, ale co už, proč bychom si nezaspekulovali na chválobohu JINÉ téma, než Covid-19. ;) :D :D
Předpokladejme, že „modrá část“ trojúhelníka je ta, která neobsahuje kruhové výseče vrcholových kružnic tvořené trojúhelníkem­. Takže:

Vypočti obsah trojúhelníka. Předpokládejme, že nejsi debil a nebudeš se unavovat výpočtem přes výšku (Pythagorova věta), ale použiješ postup přes stranu, tedy S= (√3/4)a² , poté vypočti obsah kruhové výseče kružnice r=5cm, vrcholový úhel ɑ = 60°. (tentokrát pro případ, kdybys náhodou BYL úplný debil [pochop, nechci být nařčen ochránci „vešmožných práv“ z nevyváženého přístupu ;) :D] > http://www.do­pocitej.cz/kru­hova_vysec.html ) Výsledný obsah kruhové výseče vynásob 3 a výsledek odečti od obsahu trojúhelníka. :)

S obvodem je to ještě jednodušší, použij zmíněnou stránku, zadej údaje a nechej vypočítat délku oblouku, kterou pak vynásobíš třemi.

Tím máš „splněno“, ovšem zauvažuj – cílem je se NĚCO naučit. Jasně, nadrtit se vzorečky, které s velkou pravděpodobností NEBUDEŠ potřebovat (myslím konkrétně TY) je možná „zbytečná“ práce, když se to dá snadno NAJÍT. Ale ruku na srdce, ty NEDOKÁŽEŠ ani to, vlastně ani nedokážeš pořádně položit OTÁZKU tak, aby byla k zodpovězení. Nechci ti bořit iluze, ale s takovou vidím tvé budoucí uplatnění na trhu práce bledě. Ještě tak jako pracovníka komunálních služeb (lidově „hovnometaře“) bez perspektivy k povýšení na velitele osádky popelářského vozu. ;) :D :D

anett_011

5 třída