Avatar uživatele
Illines

Mam pocit,ze uz s toho marodim.

Driv to nebylo tak intenzivni,jako nyni, kdy jsem z kazdeho smitka ci prachu na nervy,chci nad tim mavnou rukou,ale jaksi se mi to nedari.Poradite mi jak ,odvratit od toho pozornost?Dekuji.
Doplňuji:
Petro,jinak jsem v pohode,nikoho nepeskuji,ten problem citim jen ja osobne se tim trapim.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, anonym, Damiana, anonym, zzzzz před 4425 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
briketka10

jak říká Petra je to nemoc, taková byla naše mamka a bylo to hrozný hrozný, seber to smítko támhle no ty ho ho nevidíš před televizí, musely jsme nesmyslně pořád luxovat, smejčit no bylo to na palici, nemohly jsem mít doma žádný zvířátko jen rybičky, ptáčky a křečky, když jsem se přistěhovala z chaty s kočičkou, no to byl oheň na střeše, jakmile se někde objevil chloupek, musela být zavřená v pokoji a já udělat díru v okně, aby mohla chodit ven..
Doplňuji:
potom jsem se odstěhovala o 100 metrů dál než bydlela mamka a najednou jí ty kočičí chloupky až tak nevadily i tak se přesto musela řádně před příchodem domů opucovat, ale od našeho dětství se pořád kam jsme šly třeba do restaurace do kina čistila, oprašovala sedadla, my se styděly ale vážně, protože to nikdo jiný nedělal nás čistila no skoro drhla silou na schodech, když jsme přišly večer domů, nebo i v tom městě..
je to druh obsedantní poruchy..

Upravil/a: briketka10

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Petra09

To uz je nemoc,jdete k odbornikovi protoze takhle vas to prehnany uklizeni postupne znici a urcite neni jednoduchy s vami zit.Veci maji slouzit vam a ne vy jim.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ten který je

Mohla byste nastoupit do nějaké úklidové firmy,kde takoví lidé jako Vy najdou zcela jistě uplatnění.;-)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Damiana

Máš správný pocit, že je někde chyba – a to je cesta k úspěchu. To, co popisuješ se nazývá obsedantně-kompulzivní porucha (OCD).
(Pokud to ale děláš sama a nikdo tě nepeskuje za „bordel“ v bytě! – to by byla šikana a psychické násilí, pozor na to!)
Uvedu příklad.
Jsi sama doma, něco (někdo) tě rozladilo, padne na tebe úzkost. Rozhlédneš se kolem sebe (po vypíglovaném bytě) a vidíš nepořádek (obsese). Aby sis ulevila od napětí a stresu, který se v tobě začne hromadit, začneš uklízet (kompulze). Jelikož přetlaku se vždy zbavíš samonaordinovaným úklidem a dosáhneš po něm uspokojení, na chvíli máš klid.
Jenže jsi v začarovaném kruhu!
„Nepořádek“ v bytě je vlastně odrazem toho, že je binec v životě – i když navenek vše může vypadat spořádaně, znamená to, že člověk s poruchou si takto své bytí nepředstavoval. Mozek si vždy najde způsob, jak negaci vykompenzovat a OCD je na světě.
Ty sis sama stanovila úklid jako lék na něco, co vlastně není. Existuje jen tvá počáteční úzkost způsobená – čím??? – neznám tvůj případ, nevím co tě ve skutečnosti trápí. Může to být partnerský vztah, klimakterické potíže, nedostatek přátel, je toho opravdu moře. Lidé trpící OCD spojenou se špínou a úklidem se časem začnou úplně stranit a štítit společnosti druhých lidí, to už je vážné a musí se nasadit antidepresiva spolu s psychoterapií (kognitivně behaviorální terapie). Někdy ale ještě stačí opravdu málo a lze se jí zbavit i bez prášků (toho jsem osobně zastánce).
Mám dobré zkušenosti s Wellnes programy, koníčky, novými přátelstvími. A ty nejlepší – s Láskou a vášní (k čemukoli, co je ti příjemné!)
Uzavírat se sama a stranit se okolí, „trestat“ se za něco nesmyslného, řešit své problémy jen ve své hlavě – to nevede k ničemu dobrému. O svém problému víš – to je začátek. Teď se musíš přinutit k tomu, aby ses mu postavila.
Pro začátek ti doporučuji parkrát si zajít někam mezi lidi – nejlépe do restaurace na něco dobrého. Pak jít na navštěvu. Příště zkusit pozvat hosty (nejlépe se psem) a uspořádat party – nějaká záminka se jistě najde. Nechci v žádném případě tvůj problém bagatelizovat – protože to myslím dobře – ale ani zveličovat, natož z tebe udělat nepořádnici.
Ale myslím, že by sis měla najít dobrého psychoterapeuta, pod jehož vedením uvidíš, jaké děláš pokroky a on tě za ně pochválí.
Až v klidu dovedeš zbaštit brambůrky u televize, usneš u ní a pytlík zůstane do rána na zemi, máš víceméně vyhráno. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zzzzz

To znám, já jsem taky šílená uklízečka. Každý den peru, pračku jsem odrovnala za 3 roky. Prostě máme rády pořádek. S tím moc nenaděláme, ale pomáhá mi sednout si k PC, nebo jít někam ven, ať to nevidím. Ale jak sedím u televize a vidím někde nějaké smítko, tak hned vyskočím a jdu ho zvednout.
Doplňuji:
Já ale uklízím ráda, uklidním se u toho. Je to můj relax.

Upravil/a: zzzzz

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
IK

Připomíná mi to podle Ajurvédy narušení Váty, pokud se ti také zdá že jsi více zimomřivá, horší se spánek, suchá pokožka, pak zařaď teplé, sladké, slané a kyselé pokrmy a nápoje a vyřaď suché, studené, syrové, hořké a ostré. Můžeš tuky a mléčné výrobky bez přílišného omezování. Měla by ses pak víc uklidnit a odpočívat, dbát na nepřetěžování v žádném směru, zhoršuje to i chladné a větrné počasí. Zlepšuje soustředění na dokončování a opakování činností, zhoršuje střídání a přebíhání od jedné věci k jiné.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
pizlicka

to je zvlastni,me neporadek,nebo prach nikdy nevadil a ted se mi zda,ze se pozastavuji nad kazdym smitkem.ale mam dojem,ze to souvisi s urcitymi dny.premyslej o tom.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Illines

Damiano,dekuji za dobre vysvetleni,jen chci dodat,ze se nezaviram pred lidmi,mam pratele,chodime se i bavit,tanco­vat.Chodim k nim ja a oni ke mne,mam dobreho muze i praci,syn se take vyvedl a tak fakt nevim ,jak jsem mohla takto zabrehnout v tomto problemu co me zneprijemnuje zivot.Sice bydlim daleko od domova a uz dlouho,ale s blizkymi se vidim az 3× nekdy 4× do roka.Bavi mne vse nepoznane,ale toto mne ubiji.Jen proto to pisi,aby jsi mne trosku poznala.Dekuji

před 4425 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Damiana

Tak to ti přeji, pokud myslíš, že je vše v pořádku. 🙂
Jediný problém možná bude ve věku – jak sama píšeš, necítíš se ještě tak stará na to, aby ses chystala do důchodu. I když to sama potlačuješ, tvé vnitřní já neoklameš. Ale věřím, źe to je jen dočasné, tak přeji hodně štěstí. 🙂

před 4425 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Illines

Dekuji Damiano.

před 4425 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Damiana

Rádo se stalo, Illines. 🙂

před 4425 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Illines

Vim dobre ze to neni ve zlem ten ktery je.Muj muzsky uklizi take a take nejradeji sam.

před 4425 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Illines

IK-dekuji za radu,skusim to ,jinak je pravda,ze vetrne pocasi je tu neustale va Skotsku.A ty pocity co popisujete vnimam.

před 4425 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Sůwa

To už je trochu obsese, škoda že bydlíš ode mne daleko. Já utřu prach až když ho vidím a už zas tak dobře nevidím 🙂. Ale běda, kdyby mi někdo otočil některé kladivo nosem na druhou stranu, nebo nesrovnal dláta podle velikosti. To jsem schopna vraždit.

před 4425 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

ale ale kladívka rovnat je taky malá obscese 🙂
jako hrnečky ouškem k sobě to mám já 🙂

Bára Štěpánová musí věšet prádlo stejně barevnými kolíčky 🙂
někdo zase rovná CD podle písmenek, titulů 🙂
knihy zleva nebo zprava 🙂
každý má svou malou, ale úzkoztlivý pořádek co jsem zažila považuji až za hysterii..

před 4425 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Illines

to; Ten ktery je;uz jsem par mesicu pred duchodem a tak se mi nechce nic menit v povolani,treba je to ta obava-ja a uz duchodkyne?DDD

před 4425 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ten který je

Nic ve zlém Illines.;-)
Já také někdy uklidím celý byt.Od lustru přes nábytek,umytí oken,dveří až po vyčištění koberců a sedaček.Musím být ale doma sám,protože ta moje ženská do toho pořád kecá a nic jí není dobré.Nasadím si sluchátka,pustím si nějakej bigbeat a jedu.:-)

před 4425 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek