pn65

Mám nárok na vyplacení mzdy pro hrubé porušení pracovního poměru?

Rok a půl jsem pracoval na dpp u soukromé firmy, bohůžel kvůli stálému konfliktu ze strany kolegy jsem následující den z těchto důvodů už nepřišel do práce a to ani přes přemlouvání ze strany zaměstnavatele.

Bohůžel mi doposud nepřišla výplata od zaměstnavatele za minůlí odpracovaný půlměsíc.
Už jsem volal, psal email ale nic, tak by mě zajímalo jestli na tuto mzdu mám vůbec nárok, jestli je na to nějaký paragraf.

Nejlepší odpověď
Edison

Měl by sis ujasnit pojmy. Mzda se vyplácí za vykonanou práci, nikoli „pro hrubé porušení pracovního poměru“. Pak netusím, co je „hrubé porušení pracovního poměru“. Dále si uvědom, že do práce jsi nepřišel Ty. Rozvázal jsi pracovní poměr? A paragraf na to samozřejmě existuje. A myslím, že by se jich našlo hned několik. Od zákoníku práce, přes zákon o mzdě…

Další odpovědi
autacek

Ano, máš nárok na mzdu za vykonanou práci, ale způsobil-li jsi zaměstnavateli svoji absencí nějakou škodu, může ji po tobě v přiměřené míře nárokovat. Každopádně bys o tom měl být spraven.

ivzez

Nárok na mzdu je jenom v pracovním poměru, nikoliv
při práci na dohodu o práci konané mimo pracovní poměr (DPP).

Při práci na DPP máte nárok na sjednanou odměnu.

Ovšem obávám se, že v případě, kdy jste svévolně nepřišel
do práce, už nic nedostanete. Ledaže byste měl např. výkaz
odpracovaných hodin potvrzený nadřízeným.

______

Chcete-li odpověď v právní oblasti, měl byste používat co
nejpřesnější obraty. Nárok na mzdu nemáte, na odměnu sice ano,
ale zároveň zaměstnavateli odpovídáte za způsobenou škodu.

Nárok na mzdu vzniká za práci, nikoliv za porušení něčeho.

Pracovní poměr jste neporušil ze dvou důvodů.
Pracovní poměr nelze porušit (pouze předpisy či povinnosti)
a navíc jste nebyl v pracovním poměru.