scare

Mám na krku půlročního bráchu, jsem jako matka, a ne jako sestra. Jak to mamce vysvětlit, že nejsem chůva?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mam půlročního bráchu, no a mamka mě pořád nutí s ním chodit ven, hlídat ho atd. celý prázdniny, nic jinýho nedělám…
Je mi 15 a nemůžu ani na brigádu, naštěstí teď mě mamka na dva týdny lehce odprahla a já utíkám každéj den v sedm do prace, abych se ho zbavila, ale to není všechno. Nemůžu se ani bavit, kamarádka měla narozeniny a že to teda oslavíme a zajdem do jednoho klubu, no ale já místo toho musela hlídat bráchu. Připadám si jako matka a ne jako sestra, jak to mám mamce vysvětlit, že nejsem chůva ani „dítě“ a že mám právo se bavit a užívat si na zábavách a ne sedět doma a hlídat bratra, kamarádi se mi za to vysmívají, ale já za to nemůžu, ještě mám problémy s otcem a soudy a dítětem na krku…

Nejlepší odpověď
arachis

Je to sice smutné, ale nepíšeš, co po tu dobu dělá mamka. Jestli vaří, pere, žehlí, uklízí nebo si jen tak relaxuje u TV a PC. Ono jestli nemáte doma aktivně se zapojujícího otce brášky, tak to bude asi náročnější…Ale stejně nezbývá, než se pokusit si s mamkou určit pravidla a na pár dnů v týdnů si vyrazit.

Další odpovědi
anonym

Nauč se říkat ne. Jako podle mě je dobré občas s něčím pomoct doma, jelikož tě mamka živí a bydlíš pod její střechou, ale jestli neděláš nic jiného, než že hlídáš její dítě, tak to už v pořádku není. Je to její dítě a měla by se o něj také starat, víc než sestra. Musí pochopit, že ti je už 15 a máš vlastní rozum.

marci1

"Je pravda, že v některých rodinách to mají zvedeno tak, že starší sourozenec nebo sourozenci se musí starat o ty mladší. Zvláště, kde jsou rodiče hodně zaneprázdněni a chodí pozdě z práce. Dovedu si představit, že máš někdy úplně jiné představy, jak strávit odpoledne a do toho ti rodiče dají hlídat bratra. Bylo by fajn, kdyby sis v klidu s rodiči sedla a promluvila. Pověz jim, že máš bráchu moc ráda, že ti nevadí ho hlídat, ale že bys potřebovala i čas pro sebe a svoje kamarády. Třeba byste si mohli každou neděli udělat plán na následující týden – kdo a kdy bude bratra hlídat a ty se potom můžeš v pondělí domluvit s kamarády. Věřím, že to rodiče pochopí. " 🙂

Zdroj: http://www.abic­ko.cz/clanek/mou­rrisonova-poradna/19123/porad-musim-hlidat-brachu.html

Kepler

Naprostý souhlas s fgh. Matka nemá právo házet svoje povinnosti na tebe. A je mi tě líto, protože vím, jak velkou odolnost vyžaduje celodenní péči o malé a neustále řvoucí sviště. A to taky může trvat několik let. Takže bych řekl jednou pro vždy a se vší rozhodností. Ne! Máš před sebou nejkrásnější období života, tak si ho nenechej ukrást!

dudu

Pánové dovolte konstatovat, že nad vašimi názory poněkud žasnu. Máte už za sebou pubertu nebo je to tím, že reprezentuji archaickou generaci?
Především mám pocit, že starat se o mladší bylo vždy údělem starších, zejména prvorozených sourozenců. Navíc pro patnáctiletou /téměř/ slečnu je to perfektní průprava pro vlastní mateřství a díl nepsané povinnosti pomáhat při vedení domácnosti.
I když se scare nezmiňuje, že matka chybně vede domácnost a zanedbává péči o jejího bráchu, přesto její postavení coby rodiče, věřím že nechtěně dehonestujete, a navíc ufňukanou adolescentku nepřímo nabádáte k malé domácí revoluci.
Asi vše poněkud hrotím, ale zkuste se prosím zamyslet zda-li mám dibínek pravdy a vaše rady nemají destruktivní charakter.

anonym

tak řekni, že to dělat nebudeš, že máš to právo. můžeš si i stěžovat na různých místech k tomu určených. pokud se matka nestará o svoje děti, tak jí mohou být odebrány (tím myslím všechny děti), stačí aby sociálky to tak uznala. jestli se matka někde fláká, nebo je to všechno jinak, to víš jen Ty