Lgee

Mají věřící nižší IQ?

Pro ty co si myslí že na to nemá vliv jako Edison. Tady je důkaz, snad na to odpoví. https://temata­.rozhlas.cz/li­de-s-vysokym-intelektem-pry-ztraceji-nabozenskou-viru-8012762

Drap: nikdo neříká přece IQ oproti mě mluvím oproti průměru.

Nejlepší odpověď
annas

Pokud jste četl článek pozorně, tak jste mohl zjisti

„, že statisticky je prokázáno pouze, že lidé s nadprůměrnou inteligencí mají sklon zpochybňovat zavedení instituce a autority, k nimž bezesporu patří církev. "Neznám však žádnou metodu, která by dokázala prověřit vazbu mezi inteligencí a vírou,“ uzavřel profesor Lynch."

Opět další zbytečná otázka, když vztah věřících /nevěřících a IQ je jen zamyšlení. Svědčí o tom „prý“ v nadpise.

Nezevšeobecňuje prosím různé informace. U některých to platí, u jiných nikoliv.

Navíc testy IQ nemají vypovídací hodnotu, záleží také na způsobu myšlení či intuic jedince.. V tom bude možná rozdíl mezi rozumem a vírou.

Vzpomínám na slova Jiřího Grygara, který tvrdí, že věda odpovídá na otázku Jak něco funguje, zatímco víra se ptá Proč to tak je?

Tudíž je třeba brát čísla s rezervou. Statistika přece představuje přesný součet nepřesných čísel, často jen omezeného vzorku lidí.

Další odpovědi
Edison

To, že někdo něco tvrdí není důkazem. To je prostě jen lábol. Ale jinak máš pravdu, někteří jedinci maj skutečně nižší IQ. A nezáleží na tom, jestli je, nebo není věřící. Jinak řečeno… i věřící může mít velmi nízké IQ. Jen to nic nevypovídá o tom, jestli je, nebo není věřící a obráceně to neplatí taky.

Gus_Fring

Edison má pravdu. Máš snad pocit, že Jiří Grygar nebo David Navara mají nízké IQ? Je to jen statisticky. Stejně jako to, že státy s vyšší výrobou čokolády mají chytřejší a úspěšnější vědce. Ano, taková studie existuje. Funguje na stejném principu.

Drap

Podle tvých otázek vyplývá, že věřící nejsi. A to je jasným důkazem toho, že věřící nemají žádném případě menší IQ

klumprt

To, co se píše v článku mi dává smysl. Pak tedy by se dalo očekávat, že průměrné IQ reprezentativního vzorku věřících by mohlo být nižší než průměrné IQ reprezentativního vzorku nevěřících a mohlo by to vyjít i z nějakého dobře provedeného průzkumu. Pokud by se to potvrdilo, pak by bylo na místě očekávat, že pokud se porovná náhodný nevěřící s náhodným věřícím, pak pravděpodobnost, že nevěřící bude mít vyšší IQ než ten věřící, je vyšší než naopak.
Čímž ovšem rozhodně netvrdím, že jako ateista jsem chytřejší než dr. Grygar. 🙂

led

Nie, človek ale musí vedieť svoje IQ využívať k poznaniu. Chcete snaď tvrdiť, že napríklad Leonardo da Vinci, alebo Isaac Newton mali nižšie IQ, kedže verili v Boha a Božie zákony? Jednoducho vychádzali z vtedajších znalostí o svete.
A dnes, chcete snáď tvrdiť že pápež František má nižšie IQ, pretože je veriaci?
Jediné čo je čiastočne pravdivé v odkaze je: „Lidé s vyšším intelektem jsou méně náchylní k náboženské víře.“ Ale platí to nie v tomto nedostatočnom znení, ale k zastaralým náboženským dogmám, bez ohľadu o aké náboženstvo ide.

"Kdo umí, ten umí. A kdo neumí, ten učí. " a napriek tomu mi žiaci verili, že ich dobre naučím. A to nemali nízke IQ, len menej znalosti a skúseností. To isté je s náboženstvom a politikou. Rovnako ako náboženstvo nám dáva široké pole na náboženskú vieru, tak ako kňazi rovnako aj politici nás presvedčujú o svojej viere. A my im napriek nášmu IQ veríme, aj tie pozlátené válovy.

zjentek

Kdo umí, ten umí. A kdo neumí, ten učí. Znáš to? No a podobně je to i s věřícími. Kdo si sebou není jistej, ten prostě věří. Musí. Co by měl taky jinýho dělat, pokud nedostal jinou příležitost? Řeknu ti to- může věřit! (;

anonym

Nevím zda mají nižší IQ, ale určitě do značné míry ignorují či dokonce pohrdají dedukcí a logikou, mají velký problém když přijde na schopnost rozeznat a odlišit pouhé emoční dojmy od faktů. Souvisí to s nižším IQ ? Kdo ví… třeba ne.

anonym

Tak či onak na IQ z evolučního pohledu asi až tolik nezáleží. Evoluce je o tom, zda dokážete získat výhodu k četné reprodukci. Znamená vyšší IQ automaticky četnější reprodukovatelnost ? Jistě že ne. Lidé s vyšším IQ bývají často příliš zaměstnání vlastní profesí či tím co považují za své životní dílo, než aby se věnovali rodině … naopak lidé s nižším IQ daleko snáze budí empatii, otupují ostražitost, získávají následovníky, a na reprodukci mají spoustu času volného času 🙂 i kdyby vaše premisa byla pravdivá, nemusí to ještě znamenat, že je to pro dotyčné špatná zpráva, naopak to může být jejich evoluční výhoda.

Edison

Lgee, tak to zopakuju znova a naposled: Průměrné IQ všech lidí na zemi je 100. Znamená to tedy, že to je ten Tvůj průměr aplikovatelný na všechny prvky. To je ale blábol, viď. Prostě meleš totální nesmysly!!!

Edison

Gusi, než jsem dopsal do diskuse, tak jsi Grygara zmínil.. Super. 🙂

Edison

Říká ti něco jméno Dr. Jiří Grygar?