Kepler

Považujete za etické vysílat osadníky na Mars bez možnosti jejich návratu?

Tak si to představuje projekt Mars One. Každé dva roky přistanou noví osadníci, budou žít v kontejnerech z toho, co si tam sami vypěstují a co jim přivezou. Prý se už přihlásilo 100 000 dobro­volníků z celého světa s plným vědomím, že by to byl one way ticket.

https://pixaba­y.com/cs/photos/kos­monaut-astronaut-astronomie-v%C4%9Bda-4126820/

Nejlepší odpověď
nyjono

Proč řešit, zda je to etické?
Jsou to dobrovolníci a je to jen a jen jejich rozhodnutí. Mají své vlastní důvody, proč chtějí někam, odkud není návrat.

Další odpovědi
marci1

Mars One už zkrachovala. I kdyby tento plán hodlala uskutečnit nějaká jiná organizace, NASA či někdo jiný, samozřejmě existuje řada etických i ekonomických problémů s tímto spojených. Etické to není, ale pokud existuje nabídka, jistě se najdou i zájemci. Moc lidi, kteří chtějí tento „výzkum“ absolvovat a už se nevrátit na Zemi, nechápu.
Odborníci v možnost realizace projektu moc nevěří, zpochybňují ho po finanční i praktické stránce. Největší riziko podle nich představuje vysoká úroveň radioaktivního záření, která by mohla prvním kolonizátorům Marsu zničit imunitní systém a vyvolat u nich rakovinu.

https://techn­ika.denikplus­.cz/1246-spolecnost-mars-one-ktera-chtela-poslat-lidi-bez-navratu-na-mars-zkrachovala.html

Někde jsem i četla, že by na Marsu v tomto projektu lidé přežili jen 68 dnů. ☹

Jedna z českých účastnic, která byla vybrána do užšího kola, prohlásila, že pro ni ideologicky i prakticky projekt představuje nabídku, která dokonale souzní s jejími vnitřními hodnotami i tím, co od života chce a očekává.

klumprt

Já myslím, že tak nějak probíhalo osídlování Ameriky a Austrálie. Ti první mořeplavci taky neměli vůbec jistotu, že se vrátí a taky se jich spousta nevrátilo. A taky ty cesty trvaly několik let.

Jinak, jestli ta společnost vybírá nějaký poplatek za registraci, tak to by mi plně dostačovalo k vysvětlení toho, oč tady jde. Vsadím obnos ve výši toho poplatku, že ta společnost vyhlásí krach ještě daleko předtím, než se někam poletí.

Doplnění:

A vida, marci, tak bych vyhrál stovku, viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mars_One „Jednosměrná letenka stojí v České republice 100 korun a za cestu na Mars tuto částku je ochotno zaplatit několik stovek Čechů.“

hapiky

Já se domnívám, že tam chtějí jet jen ze zvědavosti, senzace, popularity, a podobných pohnutek.
Nevěřím, že k opravdové kolonizaci Marsu v nejbližší době dojde.
Přistát na Marsu není ještě jeho kolonizace.

aliendrone

Tohle přeci NENÍ otázka etiky, ale svobodného rozhodnutí. Nikdo před účastníky netají rizikovost (dnes již bývlého) projektu a pokud NEJSOU NUCENI k účasti (to by bylo úplně JINÉ kafe), je to jejch věc. Stejně tak bys mohl položit dotaz, zda je etické nechat lidi lézt po horách, protože proádí velmi rizikovou činnost, navíc v extrémních podmínkách, kde je možnost úspěšné pomoci v případě potřeby výrazně nižší, než třeba ve městě.

To by panečku horolezci vřískali, jen si nemysli! ;) :D Podle mne projekt byl JEDINOU pravděpodobnější proveditelnou možností něčeho takového. Očekávat totéž od NASA, ESA a vůbec podobných organizací je spíš snem – podívej na ISS! Tímhle tempem by se lidé dostali na Mars možná někdy v roce 2500, ne-li později. Průkopníci prostě VŽDY nesou rizika, tak to vždycky bylo. Podívej na Kolumba – v jakých doslova vracích vyloženě si koledujících o potopení přeplul Atlantik, bez GPS, bez vysílaček, bez znalostí o léčbě kurdějí atd.

Pokud by měl Kolumbus objevit Ameriku dle DNEŠNÍCH standardů (tedy v režii NASA, ESA a spol.), vůbec by mu nedovolili odrazit od břehu bez příslušného razítka ekologické orgnizace (aby nedošlo k biokontaminaci aj.), o předepsaném počtu záchranných člunů a splněné normy na počet lodních záchodů a umyvadel nemluvě. :D :D :D

Je to JEN o penězích, tohle u tu bylo > „Jak udělat vesmírné lety lacinější?“ Od padesátých let NAVZODRY pokroku v technologiích se cena za kg vynesený na nízkou orbitu nejen že nesnížila, ale naopak ZVÝŠILA! Je to na hlavu, ale žáby prostě sedí na prameni a NELZE od nich očekávat, že by si „jen tak“ pustili do lukrativního byznysu někoho, kdo nebude hrát podle jejich pravidel.

Ale neboj nic, svobodný duch si VŽDYCKY najde cestu, i kdyby skulinka měla být sebemenší a provedení sebekontrover­znější. Já tomu celkem věřím. :)

suaeda

Expedice a následné obývání planety Mars je zatím trochu utopistický plán. Pravděpodobně dojde nejdřív k vybudování několika základen na Měsíci. Na základě poznatků nejen z dlouhodobého pobytu na Měsíci, ale hlavně z možností využívání místních surovin se budou postupně získávat zkušenosti k expedici na Mars.

Mc Merkurion

… jestliže by se jednalo o nepřizpůsobivé občany, bylo by to nadmíru etické …

elkon

Je nesmysl chtít žít někde, kde to bez přístrojů není možné.

Tw!st

Je to jejich volba, zda to chtějí risknout. Nikdo je nenutí.

anonym

Stejně jako britové když hlasovali pro Brexit, ti lidé si prostě ještě dnes neuvědomují, co to prakticky obnáší a že to nebude jen reality show díky které budou slavní ale že to bude tvrdý boj o holý život 🙂

aliendrone

Kepler>>> Asi ti uniká, že jakkoliv jsou šance na přežití v takovém podniku VELMI mizerné, tak lidé se pouští i do akcí u kterých je NULOVÁ šance na přežití. Abych ti dopřál sladké sny, tak „namátkou“ vyberu třeba Sergeje Preminina (známý coby „námořník, který zachránil Ameriku“).

Také věděl, že když k tomu reaktoru vleze aby ho ručně odstavil, má to „tutový“. A stejně tam vlezl. Dostal takovou dávku radiace, že se doslova začal rozpouštět. Jistě – mortalita „podniku Mars“ by byla ohromná, to nikdo nezpochybňuje. No a? Co třeba „obyčejný“ hasič, který jde v požářišti chladit láhve autogenu jen proto, aby nevybuchly a „nenadělaly škodu“? Co je nějaká zřícená/zachráněná budova proti KOLONIZACI MARSU? A stejně tam hasič jde a stane se, že to prostě někdy bouchne a páá. V čem vidíš neetičnost? Naopak bych v tom viděl HRDINSTVÍ (což sice z pragmatického hlediska je jen eufemismus pro blbost), ale to je snad v pořádku nebo ne? ;) :D

Chápu, že ti jde o člověka, ale https://www.y­outube.com/wat­ch?v=ZJn-of6nTvE ! ;) :D :D

Kepler

I kdyby jediný osadník věřil, že může přežít, je to de facto klam. Ne každý je hrdina.

Kepler

Pomiňme finanční stránku věci. Ale rozdíl mezi kolonizací nějakého místa na Zemi a kolonizací Marsu je obrovský. Na Zemi najdou vždycky vše, co k životu potřebují: vodu, vzduch, potravu a na Marsu nic z toho. Všechno si musí vyrobit pomocí složitých postupů, případně vypěstovat. I ten problém s radioaktivitou je řešitelný, habitaty mají být překryty zeminou (vlastně marsovinou). A v tom vidím největší riziko – stačí, když se potentí sebemenší maličkost a všichni půjdou do háje. Naděje na přežití je dost malá a v tom osobně vidím tu neetičnost. Bylo by to vlastně vědomé posílání na smrt, i když by osadníci měli naději a víru, že přežijí.

anonym

přesně tak, tohle si uvědomují lidé co mise na mars plánují ale ti dobrovolníci o tom spíš nemají šajn a říkají si jen, že je to tak důležité pro lidstvo, že u toho prostě nesmí chybět, navíc jsou přesvědčeni že na tom jen vydělají, když nic jiného budou po celé Zemi slavní 🙂 Snad jim to stačí aby se k tomu naivně upsali. Ale je to hloupost, zvlášť když si realisticky připustíme, že prvním misím se ten boj o život nakonec nepodaří vyhrát protože se budou stávat chyby, mnoho nečekaných chyb … tak je to vždycky.

ivzez

Já si myslím, že to „vědí“, že ty informace mají k dispozici,
ale že si nedovedou představit, že by opravdu mohli skončit dříve než začnou…

anonym

a na Marsu už často nebude šance takovou chybu nějak napravit, není možné zpomalit a nadýchnout se 🙂 není možné uhnout ze stíhnu kde není taková zima 🙂 ..prostě nějaká vážnější chyba tam bude znamenat nejspíš konec a šance až pro další misi.

anonym

na druhou stranu bez odvahy, bychom nekolonizovali nikdy nic … takže té odvaze vlastně spíš tleskám a neodvažuju se ty dobrovolníky soudit.