icurusL

Mají slova expedice a spedice nějakou vzájemnou korelaci?

Nejlepší odpověď
annas

Obě slova mají stejný základ., ale do češtiny se dostala jinou cestou. Pojmenování expedice se dostalo do češtiny přímo z latiny, spedice přešla do němčiny z italštiny, k nám pak z němčiny.

Co uvádí etymolog Jiří Rejzek

expedice ‘výprava’, expediční, expedovat. Z lat. expedītiō od expedīre ‘vypravovat, vyprošťovat’, doslova ‘zbavit
pout (na nohou)’, z :ex- a *pedis (vedle pedica) ‘pouto na noze’ od pēs (gen.
pedis) ‘noha’. Srov. :špeditér,

slovo spedice český etymolog neuvádí, ale je uvedené, že se k nám dostalo z němčiny od slova Spedition,. Původ slova spedice můžeme najít v italském slově spedire (poslat), odkud bylo přes němčinu přejato do češtiny.

Německé slovo Spedition pochází z italského spedire ((přechodný) poslat, odeslat, poslat, poslat, poslat, poslat., latinsky expeditio

Původní význam slov
spedire italština (ita) (tranzitivní) odeslat, odeslat, odeslat, poslat poštou, přeposlat, odeslat.
expeditio latina (lat) (Křesťanská) mise: evangelické tažení v cizí zemi.. Výprava, tažení. Březen

https://etymo­logeek.com/de­u/Spedition

Opět Jiří Rejzek
speditér, špeditér obecně. ‘kdo stěhuje nábytek’, špeditérský. Z něm. Spediteur z it. speditore tv. od spedire ‘odesílat’ z lat. expedīre ‘vypravit, připravit’ (viz :expedice)

Další odpovědi
Filip84

Ano, ethymologický původ.

Pes je latinsky noha, pedes nohy. Předpona ex- znamená ze, z (mimo jiné), obojí tedy, ethymologicky, souvisí s pohybem nohou, tedy, s dopravou.