Kometak26546

Má žížala radši vlhko nebo sucho?

Nejlepší odpověď
marci1

Vlhko. Potřebuje mít vlhkou kůži, aby mohla dýchat. 🙂

Slizký povrch těla, který je mnoha lidem tak odporný, v podstatě tomuto malému tvorovi umožňuje dýchat. Kůže žížaly je pórovitá a krevní cévy v blízkosti kůže absorbují kyslík ze vzduchu nebo z okysličené vody, přičemž vylučují oxid uhličitý. K výměně těchto plynů dojde pouze tehdy, když je kůže vlhká. Jestliže jí kůže oschne, žížala se zadusí.

Na druhé straně, jestliže se za silných dešťů nemůže dostat ze svých chodbiček ven, brzy jí kyslík ve vodě dojde. To je jeden z důvodů, proč po lijáku žížala vylézá na povrch. Kdyby to neudělala, tak by se rovněž zadusila.

https://wol.jw­.org/cs/wol/d/r­29/lp-b/102003327

Další odpovědi
kamila44444

Vlhko, potřebuje to na „kůži“. Určitě jste si mohl/a všimnout, že za slunného dne nenajdete napovrchu nikdy žížalu. Usušila by se. Najdete ji v půdě a u vody, kde je vlhko. Zase ale když prší, vylézají ven, jelikož by se utopily. Nojo.. Žížaly to nemají jednoduché

paul1

Já bych jen doplnil, že díky žížalám a jiným červům máme ornici