bolak

Jakým způsobem se žížala provrtá i tvrdou hroudou hlíny?

To to nějak voslintá aby to změklo, nebo má na to nějakou sofistikovanější metódu? Dokázala by prolízt i třeba skrz mikrotenovej sáček, nebo igelit?

Odpovědi
Dochy

nevím jak to dokáže skrz hroudu, ale pokud se nemýlím, tak přes igelit se sama nedostane.

Hornisse

Provrtá se krouživým pohybem hlavičky a zároveň velkou silou kterým ji tělo tlačí vpřed. Na stejném principu fungují razící štíty.
Takhle si poradí s hodně tvrdou hlínou. Ale každopádně pokud je hlína tvrdá až moc, tak si s ní neporadí a bude raději hledat jinou cestu. Proto například když je velké sucho žížaly zůstávají hluboko v zemi, zatímco když je vlhko, pohybují se blíž k povrchu (nezaměňovat s vylézáním za deště).

Igelitovým sáčkem nepronikne, protože ten se na rozdíl od hlíny nerozdrolí. Prorazit jej přitom nemá jak.
Na druhou stranu, pokud už v sáčku bude dírka, žížala může být schopná si ji zvětšit tak, aby jí prolezla.

Pokud to budeš chtít zkoušet tak nezapomeň, že žížaly jsou světloplaché a tak sáček musíš držet ve tmě.