Rokio

Má slovo psina něco společného se psy?

Nejlepší odpověď
annas

Ano.

Psina má několik významů – zimnice, psí zápach, psí kůže atd.

Přeneseně podle toho, jak si psi hrají, mají radost, někdy i pána „zlobí“, slovo psina = legrace, zábava. Vyjadřovalo původně emocionální vztah k psovi, když pána potěšil či zabavil.

Pes v českém jazykovém obrazu světa – najdete slova, která souvisejí se slovem pes.

https://dspace­.cuni.cz/bitstre­am/handle/20.500­.11956/49428/DPTX_2009_1­__0_135035_0_78185­.pdf?sequence=1&i­sAllowed=y

"Psina je starší název pro psa.
Psina kladný i záporný význam – něco veselého x špatnému, ošklivému. Souvisí to s původním vztahem ke psům.

Psina – pojmenování nejen pro legraci, švandu, ale i černý humor použil v r. 1926 Rippl – SNČ..

Legrace – může pocházet z toho, že si mladý pes rád hraje, má radost, často se třepe, když vyleze z vody, ale chce pobavit i svého pána. Hravost mláďat.

Negativní – psina znamenala zimnici, při níž se člověk třese, takže je to něco špatného, ošklivého, z toho radost nemá.,"

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-legraci-rika-psina

Další odpovědi
seraphico

Dnes je slovo „psina“ synonymum pro zábavu, srandu, legraci.

Dříve tomu tak nebylo:

„U Jungmanna je to něco psího, psí smrad, kůže, maso, zimnice; psí povaha, lotrovství, neupřímnost; nestydatý člověk; vše, co je špatné. Podobně u Váši-Trávníčka značí psina psí zápach, masa, kůži, dále opovržlivě psa a špatného člověka.“

„Zdrobnělé psinka znamená u Jungmanna psí kůži, u Váši-Trávníčka psí nemoc.“

Takže ano, slovo „psina“ má něco společného se psy. 🙂

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=4209

Kepler

Taky se říká, že někdo dělá psí kusy. V tom vynikají zejména mladí psi, vyjadřují tím radost ze života. Bylo k popukání vidět co vyváděl můj pes, když napadlo 30 cm sněhu. Válel se v něm, pokoušel se dělat tunely. Byl to chlupáč, takže byl brzy obalený sněhem a vypadal jako lední medvídek Pú. Doma nezbylo, než ho vysprchovat vlažnou vodou. Normální pošahaný Janek, zdatně konkuroval kůzlatům.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.