Avatar uživatele
Pokročilý

Má právo se zaměstnavatel u přijímacího pohovoru ženy ptát na čas plánování rodiny?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Ptát se může, nesmí to však ovlivnit přijetí.
Je to jednoduché. Ptá se jen z toho důvodu, že pokud bys plánovala dítě např. v tomto roce, asi nebude zrovna 2x nadšený, že tě zaučí, vybaví pracovními pomůckami a následně odejdeš na MD.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Ptát se může, ale odpovídat mu nemusíš. Zaměstnavatel / personalista k tomu určený ví, na co je odpověď nutná, či ne. Odpověď na tohle je také velmi těžká, přijetí to ovlivnit sice "nesmí", ale určitě víme, jak to ve skutečnosti je. Nejlepší je se otázce nepřímo vyhnout. Pokud mu řekneš na rovinu, že nechceš odpovídat, může to znamenat také významný "pomyslný bod" - stejně tak v opačném případě, kdy odpovíš, viz odpověď Raibka.


Avatar uživatele
Stříbrný

Pokládání diskriminačních otázek

Navzdory tomu, že vás některé věci o uchazeči zajímají (vcelku logicky), podle antidiskriminačního zákona se na ně ptát nesmíte. Jde docela o slušný seznam. Podle zákona jsou zakázány otázky na věk, zdravotní stav (způsobilost k práci se prokazuje vstupní lékařskou prohlídkou), plánování rodiny, těhotenství a děti, náboženství a filosofické přesvědčení, sexuální orientaci, majetek a finanční závazky, národnost, rasu a etnikum, politické postoje, členství v odborových organizacích, trestněprávní odpovědnost a finanční závazky vůči bankám. "Personalisté i manažeři si bývají jisti, že uchazeč proti nim obvinění nevznese, protože nemá důkazy, ale v jeho očích potencionální zaměstnavatel utrpí," varuje Monika Šulcová ze společnosti Grafton Recruitment.
Doplňuji:
to je pro podnikatele, tedy ze strany podnikatele, naco se při pohovoru nesmí ptát

Zdroj: www.podnikatel.cz


Avatar uživatele
Bronzový

Vžij se do role zaměstnavatele, je řada faktorů které mohou ovlivnit jeho rozhodnutí, zda-li tě přijme, či nikoli.

Zaměstnavatel poptává práci, je ochoten za ni zaplatit, ty tu práci nabízíš - prodáváš. Kdybys byla v roli zákazníka a kupovala jakékoli jiné zboží, či poptávala službu a prodavač ti na Tvůj dotaz řekl, "po tom Vám nic není", či "proč to chcete vědět", asi bys zvolila raději obchod se vstřícnější obsluhou, tedy nakoupila jinde.

Zaměstnavatel by neměl při výběru budoucího zaměstnance přihlížet k údajům, které nemají vliv na očekávaný pracovní výkon, ani by neměly ovlivnit jeho rozhodnutí. Na druhou stranu, pokud by mi zájemce o práci řekl, že hodlá do roka otěhotnět, a já hodlal pracovní pozici obsadit dlouhodobě, vyžadovalo-by to zaškolení, zapracování, atd., asi bych byl blázen, kdybych takového člověka přijal a nerozhodl se pro někoho jiného, ať si legislativa říká cokoli, nebo ať již Ty na danou otázku odmítneš odpovědět :o)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Samba

ne, nemá právo se na nic takového ptát

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2623
Zlatý Drap 1781
Zlatý quentos 1273
Zlatý ivzez 794
Zlatý mosoj 663
Zlatý gecco 618
Zlatý led 590
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 547
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.