Má něco společného Španěl a kokršpaněl?

Nejlepší odpověď
annas

„kokršpaněl ‘druh psa’. Z angl. cocker spaniel, doslova ‘španělský slukař’ (byl trénován pro lov sluk) od (wood)-cock ‘sluka’ a spaniel přes stfr. espagneul l z lat. Hispaniolus (dnes angl. Spanish¨)“

Jiří Rejzek: Etymologický slovník

Španělé = obyvatelé Španělska, které má svůj původ.

Celý poloostrov nazvaný Hispanie, byl součástí římské říše jeho část nazývaný Iberia
Někteří historici tvrdí, že Hispanie = země králíků podle Kartaginců. .
Další vezre – dříve než Iberia – Hesperia – z řeštiny z hesperales – soumračný – předvečer něřččeho nového, tedy bohatství

Hercules zde ukradl zlatá jablka = pomeranče v zahradě Hesperides = Hesperide – Hispánia.

Další legendy o plůvodu názvu.
http://etimolo­gias.dechile.net/?Es­pan.a

Další odpovědi
gecco

Pravděpodobně zemi původu – Pyrenejský poloostrov (Península ibérica), „span“ je punsky „králík“ (na území bylo mnoho králíků, k jejichž lovu se pes používal)…
😉