autacek

Má něco společného slovo vodník a podvodník?

Nejlepší odpověď
annas

Voda a další odvozená slova, tedy i vodník mají původ z psl. * slova voda, to se se rozvinulo z indoevropského . kolektiva *u̯edō̺r, gen. *udens ‘vody, vodstvo’, z něhož je i angl. water ‘voda’, něm. Wasser.

Podvodník je odvozený ze slovesa podvádět – tj. vést a po- tedy . podvádět, Předpona pod- tu vyjadřuje něco nízkého, nekalého. .
Sloveso vést indoevropského *u̯edh- ‘vést, přivádět, žentit

Sloveso vést vzniklo v češtině zkrácením „dovésti něco k dobrému konci.“, „zvésti se“ – vydařiti se a atd. Takže vyvedla se svatba, obilí, bitva, hádka atd. – vše vedlo ke konci. (takto uvádí V. Machek, který je podrobnější než JRejzeik).

J. Rejzek Etymologický slovník.

Z toho vyplývá, že podvodník je ten, kdo se dopouští podvodu, vodník pohádková bytost, která žije ve vodě.

Obě slova se liší původem, i když slovní základ je stejný hláskově, ale významově nikoliv.