Jája85

Lze změnit majitele psa bez souhlasu původního majitele?

Dobrý den, s bývalým přítelem jsme si pořídili psa (labradora). Protože jsem naivně předpokládala, že spolu zůstaneme šťastně až do smrti, nechala jsem psa napsat na bývalého. Po čtyřech letech jsme se však rozešli a pes zůstal u mě. Nyní mi můj bývalý vyhrožuje, že pokud si vyměním zámek u dveří, psa mi sebere. Nejsme spolu už přes dva roky a fakt, že bývalý ke mě může přijít, kdykoli se mu zamane, se mi rozhodně nelíbí. Nevím, zda nechodí ke mě domů, když jsem třeba v práci, nebo na dovolené, ani, co vše tam může provádět. Zároveň mám ale strach, že mi vezme psa, není tu nějaká možnost, jak změnit majitele, aniž by původní majitel dal souhlas? Přeci jen už se o něj přes dva roky nestará, svědků mám na to dost..
Doplňuji:
Ještě doplnění: Pes je sice na jméno bývalého, je zapsaný ale kě mě do bytu (ex-přítele jsem donutila změnit si trvalý pobyt). Na psa dál platím všechno já.

Nejlepší odpověď
anonym

Pokud má pes doklady o původu (rodokmen, průkaz původu) tak do něj veškeré změny (chovatel, uchovnění, zkoušky, výstavy atd.) provádí plemenná kniha daného plemene. Jedinou rubriku, kterou může vyplnit anebo změnit je údaj o majiteli a tedy i změna majitele. Je na to zvláštní kolonka v PP. Jedná se ale více-méně o formalitu. Kupní smlouva nemusí být nikde zmiňována. Jedná se doklad pro chovatele a prvního majitele.
Pes je dva roky výhradně v tvé péči, takže tvůj bývalý přítel, pakliže se nikterak nepodílel na nákladech za péči o psa (poplatky, krmivo, veterinář atd.) tak nemá žádný právní nárok na psa, protože jej už dávno tzv. „prokrmil“.
Zjednodušeně řečeno, pokud si dám k někomu do ustájení koně a přestanu
za péči o něj platit dohodnutou částku, ve chvíli kdy dlužná částka dosáhne výšky ceny koně, stává se majitelem ten, u kterého kůň je ustájený.
Cena šestiletého labradora není nikterak závratná a po dvou letech jistě nejenom
z uvedených důvodů, je pes výhradně tvým majetkem.
Přepiš si doklady na sebe, poplatky hradíš na své jméno, tak zde není problém , vyměň zámky od bytu kde nemá přítel dávno co dělat neboť zde není ani trvale hlášen a žij v klidu dál i se svým psem!
Kdyby dělal bývalý přítel potíže, napiš si smlouvu za dvouletou péči o psa, kde vyčíslíš náklady (vzorem ti může být ceník za jeden den ustájení psa ve velikosti labradora v kterémkoliv útulku nebo psím penzionu) což je odhaduji cca 200Kč denně vynásob dny za celou dobu pobytu psa u tebe, plus veterinární péči a poplatky. Přítelovi psa v klidu nabídni s tím, že ti musí uhradit veškeré náklady.
Předpokládám, že cca 150tis. ti nebude ochoten za psa uhradit, takže budeš mít pokoj.
Doplňuji:
Ještě dodatek: Musíš to celé postavit tak, že když ex-přítel považuje psa za svůj majetek, tak si ho u tebe nechal v péči, za kterou ti dluží dohodnutou částku.
A pro ostatní: Nedávno došlo ke změně v zákonu, pes již není považován
z tohoto hlediska za věc.

Další odpovědi
anonym

Jako majitelka psa jsi povinna podle vyhlášky o chovu psů si jej přihlásit do 6 měsíců od jeho narození. Nevidím nejmenší důvod, proč bys nemohla provést na příslušném (městském, obvodním, obecním) úřadě změnu v evidenci. Tuhle změnu máš dokonce povinnost provést. Jako majitelka psa jsi už dávno měla figurovat Ty. Složenky potom budou chodit na Tvé jméno.
Pokud jde o vlastnictví psa, tak je hlavní otázkou, kdo za psa zaplatil a zda má na koupi doklad na své jméno. Vycházela bych z toho, že zůstal-li pes u Tebe, tak že jste se s bývalým takto dohodli (trvá to přece už dva roky!).
Chápu-li to dobře, sezdaní jste nebyli, takže o nějakém SJM se jednat nebude. On se vystěhoval a byt je tedy zřejmě Tvůj nebo nájemní. Otázkou je, zda zde má ještě nějaké své věci. Ty mu ale klidně můžeš vystěhovat mimo byt (sklep, komora, půda) s tím, že mu pošleš písemné upozornění, kde si věci může vyzvednout. Ve svém bytě máš právo si zámky kdykoliv vyměnit.
Znala jsem rozvedeného muže, který v době nepřítomnosti manželky chodil do jejich bývalého domu a válel se v její posteli. Takový stav Ti není zapotřebí. Jí tehdy pomohlo napsat advokátovi exmanžela a upozornit, že z těchto důvodů a z důvodu poškozování majetku v době její nepřítomnosti byly vyměněné zámky, že veškerý zbytek věcí bývalého manžela byl uložen v garáži a že mu bude kdykoliv vydán. Potom už byl klid.
Nenechej se psychicky vydírat a uvědom si jedno – je výhodnější pořídit si nového psa, než se stresovat kvůli pitomci, který Ti chce ničit život. Nepřipusť aby pes byl na Tebe „pákou“, kterou Tě někdo bude držet v šachu.

badisko

No smutne je ze zakon pohlizi na nase ctyrnohe kamarady jako na vec …takze pokud je psanej na nej tak on za nej ma zodpovednost ..a pokud by pes nekoho nedej boze pokousal ci odelal nejakou skodu tak se to bude vstahovat na jeho majitele kterej je vas pritel …jinak doporucuji pockatjeste na odpoved uzivatele Bohemica ta vam rekne jiste vic…;)
Doplňuji:
nicmene si myslim ze to nelze …

pusinka50

Naprosto nechápu, když vyměníš zámky, jak by ti expřítel mohl sebrat psa? Myslíš, že bude před domem číhat, až půjdeš se psem na procházku? Pochybuji, že by měl o psa zájem, musel by se o něj starat, platit za něj, chodit s ním ven a velmi pochybuji, že po 2 letech by se mu po psovi tak stýskalo. Jde jen o tebe, aby tě držel v šachu, aby ti mohl případně dělat problémy, kdyby sis našla nového přítele. Je to klasický případ psychopata, ten chce mít všechno pod kontrolou a psychicky vydírat. Běž koupit zámek a vyměň ho. Když se tě přítel zeptá, jaktože jsi vyměnila zámek a bude vyhrožovat, zeptej se ho jak to ví, jestli u tebe byl. A dodej důrazně, že to nahlásíš policii jako vloupání (nemá ve tvém bytě co dělat, když tam nemá bydliště) a vydírání a obtěžování tvé osoby. Musíš změnit své chování, aby přítel cítil, že už z něj nemáš strach. Kdyby tě potkal na ulici a chtěl tě obtěžovat, řekneš, že budeš volat o pomoc, jestli ihned neodejde a udáš ho na policii. A přestaň se ho bát, nemůže na tebe, jen vyhrožuje.

cochee

Pes se dnes stále ještě bere jako věc, takže to spadá pod soud, pokud se budete o něco soudit.

ladaadal

Je zapsaný na bývalého kde? Pří placení poplatku u nás vypisují vždy toho, kdo ten poplatek platí (já nebo manželka) a v očkovacím průkazu ani majitele nemáme. Můžeš upřesnit, kde je psík psaný na bývalého, aby si na něj mohl dělat nárok? V každém případě vyměna zámků měla proběhnout už dávno, pokud ti nevrátil klíče od bytu, tohle bych nenechával náhodě.