Dex

Povinné čipování psů?

Zdravim, googlil jsem Povinné čipování psů, asi jsem to nepochopil. Chápu proč se čipuje. Ovšem nechápu jak zjistí ze pes nemá čip? Nikde se psem nechodím, jen do lesa a to na vodítku, tam policista asi nebude. Pochopil jsem správně, že když půjdu na další očkování proti vzteklině (2020) a pes nebude mít čip, tak ho nenaočkuji?
Kdybych měl štěně, tak to vůbec neřeším, ale u staré feny, která neměla nikdy štěně a nemá jak utéct ze zahrady mi trochu vadí.

Nejlepší odpověď
Drap

A ptáš se vlastně na co? Zde neni o čem diskutovat. Zákon zní jasně. Pes musí být očipovaný. Mě se třeba nelíbí placení daní, ale stejně zaplatit musím, protože tak ukládá zákon. Pokud se ti nelíbí zákony, zvol si svého zástupce tak, aby prosadil jejich úpravu, popřípadě zrušení, k obrazu tvému.

Další odpovědi
led

Čip neslúži len k sledovaniu zaplatenia dane za psa.
Čip je aj „vstupná brána“ (rovnako ako aj čip v OP), k elektronickej databáze so všetkými potrebnými informáciami o jeho nositeľovi.
Príklad:

  • nepredvídavo prídete počas prechádzky so psom k veterinárovi, (počas prechádzky určite so sebou nenosíte jeho doklady, potvrdenky o zaplatení dane a zdravotné záznamy). Lekár si elektronicky zoskenuje kód na čipe a v databáze vytiahne potrebné údaje.
  • pes sa zabehne, pomocou kódu na čipe máte šancu, že vám psa vrátia.
  • o čom sa nehovorí, ale stáva sa realitou… pomocou kódu na čipe možno stanoviť trasu pohybu psa (alebo vás podľa kódu na OP… pssst, oficiálni odborníci tvrdia, že to tak nefunguje).

Takéto označovanie, predtým neelektronické, nie je žiadna novinka.Všimnite si, že podobné „čipovanie“ tj. viditeľný kód, alfanumerický, alebo symbolmi, buď priamo na tele, alebo na príveskoch, je známe už tisíce rokov (otroci, zvieratá…). U neskorších civilizačných etapách u ľudí, bez ohľadu na ich stav, k tomu pribudla povinnosť nosenia identifikačných dokladov – OP, zdravotný preukaz, pas, vízum a podobne.

Ametyst

Také se mi to nelíbí. Instituce čím dál víc zase rozhodují za nás, a my to zaplatíme. To jsme si před 30 léty mysleli, že ta doba je už za námi.
Kdyby aspoň policie dovezla ztraceného psa zpět do rodiny, jako je tomu v Británii. Tady se majitel musí nějak dostat do útulku, kam policie nalezeného psa umístila, a ještě za vlastního psa zaplatit.

elkon

Je to v pořádku, bude konečně evidence psů. https://www.id­nes.cz/zpravy/do­maci/zakon-mnozirna-chov-psu-kocek.A190405_220­458_domaci_zaz

anonym

Některá města dokonce náklady na tyto čipy majitelům psů proplácí (je to asi 300–500Kč, jak kde), takže Vás to teoreticky nemusí stát ani korunu. Stejně tak v mnohých městech veterináři dokonce jezdí po adresách a čipují psy na místě takže byste tam teoreticky ani nemusel chodit … za takových okolností skutečně nerozumím tomu, proč to odmítat, zvlášť když s tím nejsou spojena ani zdravotní ryzika pro psa bez ohledu na to jak je starý.

Pokud pes mít čip nebude, pak na něj bude pohlíženo jako by neabsolvoval žádné z povinných očkování (!) a je jedno že na očkování třeba i byl, pokud nemá čip, tak jako by nebyl. A jde to do správního řízení s pokutou 20tis Kč…

marci1

Povinné očkování psů se zavádí hlavně jako opatření proti „množírnám“ psů. Také pro případy, když by se pes ztratil ap. 🙂

„Pokud nebude pes označen, bude majiteli od roku 2020 hrozit až 20tisícová pokuta. Na zvíře totiž bude pohlíženo, jako kdyby nemělo platné očkování proti vzteklině.I v pří­padě, že by měl pes dostat novou vakcínu v průběhu příštího roku, musíte ho nechat mikročipem označit do konce letoška a nečekat až na přeočkování. Číslo mikročipu bude muset být zapsáno jen v očkovacím průkazu psa“.
https://tn.no­va.cz/clanek/za-psa-bez-cipu-bude-hrozit-tucna-pokuta-existuje-jedina-vyjimka.html

nyjono

Vidím to stejně jako ty.
Pes 11 let, z útulku, chodíme na vodítku po vesnici.
Myslím, že ti ho naočkují, ale asi by to v případě nějaké kontroly nemuseli uznat.

Kryšpín

Dex klídek, pokud nemusí také občané na čipování tak je to zatím brnkačka.

Dex

Mě nejde o peníze, jednou mám psa tak se o něho postarám, to je jasné, spíše mě zajímalo jestli mi psa vážně nenaočkuji, když nebude mít čip.
Jinak asi nevím jak fungují množírny, ale když fena teda porodí tak štěňata vemou k veterináři a psy nechají naočkovat a očipovat a pak je stejně prodají ne? Nebo to pořád nechápu jak se to zlepší ( ty množírny ).

anonym

On je to zřejmě jen první krok na cestě k nějakému účinnějšímu řešení. Ona ta evidence bude muset existovat tak jako tak, to je naprostý základ, takže proč ji nerozjet třeba takto .. proti množírnám to moc nepomůže pravda ale časem mohou být čipy vyspělejší a mouhou skrze provázanou evidenci nést genetickou informaci psa. Možná že znáte službu MyHeritage DNA. Ta se nepoužívá pro psy samozřejmě, používají ji lidé kteří si pracně budují generalogické stromy v rámci své rodiny a jejich předků. Tato služba se objevila jako zajímavá novinka která umožňuje komukoliv nechat si udělat DNA otisk, nahrát jej do systému a systém pak už sám dohledá vaše předky (samozřejmě za předpokladu že i oni si nechali udělat dna otisk, což se samozřejmě moc často nestává, to je jasné) … pokud by však vytváření dna otisků v evidenci navázané na čip bylo povinné u psů (časem) bylo by možné dohledávat předky všech jedinců jen na základě těchto otisků a mnohem snáz identifikovat nelegální množírny. Pochopitelně je toto dnes nereálné, s ohledem na vysoké náklady. Služba MyHeritage DNA si za takový otisk lidské DNA účtuje docela vysokou částku 1400Kč, ale existuje dobrá šance, že v budoucnu náklady na tyto otisky budou klesat a stanou se součástí už existující evidence vázané na povinně očipované psy. Když to vezmete z tohoto úhlu pohledu a zvažujete i budoucí vývoj, začíná to přeci jen dávat smysl.

anonym

pak totiž už nelegálnímu množiteli nepomůže že pejska předá majiteli ještě před očipováním, protože při prvním skenu DNA a za předpokladu že provozovatel množírny má své feny očipoavné a v databází jednou bude existovat i jejich otisk, systém sám zjistí,že podezřelé množství psů se narodilo některé konkrétní fenně a úřad tam rovnou může poslat kontrolu protože v rámci registru už ví ta fena patří. Zatím jsou tyto možnosti hudbou budoucnosti a rozhodně v tomto stavu stávající evidence ještě není, ale .. může být, jen otázka času.

anonym

rozhodující pro zavedení něčeho takového samozřejmě bude cena a pouze cena … pokud pořízení DNA otisku spadne cenou pod řekněme 500Kč dá se o tom už začít uvažovat (zatím laboratoře ale požadují trojnásobek, je třeba tedy čekat na zlevnění technologie)

nyjono

geOrge, jak píšeš, v NĚKTERÝCH městech.
A co ta ostatní města a vesnice?
Netuším, jak čip mého 11letého psa, co chodí na vodítku po vesnici ovlivní nelegalitu množíren.

anonym

citace: „Pokud nebude mít vlastník psa očipovaného, nebudeme mu ho moci naočkovat proti vzteklině. A to je zásadní problém,“ řekla veterinářka z Jablunkova Pavlína Gajdošová

anonym

takže jediný způsob jak bude možné nechat psa bez čipu naočkovat bude ten, že na místě spolu s očkováním dostane rovnou i ten čip.