Thomas001

Lze soudně zakázat vstup do objektu?

Dobrý den, u nás v domě se objevil takový nešvar. Vstupuje do něj jeden muž – není to bezdomovec, ale ani ničí známý. Vždy počká a s někým proklouzne dovnitř (dle kamerových záznamů). Policie s tím nic nedělá, vždy ho jen vyvede. Nic neukradl, ale je takový zvláštní a nevíme, jak tomu zabránit. Je v tom samozřejmě lidský faktor, ale bohužel… Proto bych se rád zeptal, zda je možné zakázat soudně někomu vstup do objektu (aby se tím pak už policie musela zabývat) – podobně jako je například zákaz přiblížení.

Děkuji.

Nejlepší odpověď
Filip84

Samozřejmě, že pořadem práva občanského ano, proč by to nemělo jít? Ale zklamu Tě, vymáhat to budeš muset výkonem rozhodnutí – soudním vykonavatelem nebo soudním exekutorem, s ohledem na tu skutečnost, že by šlo o vymožení nezastupitelného plnění, výkon rozhodnutí by probíhal ukládáním pořádkových pokut, policie by v tom měla naprosto shodnou úlohu, jako teď.

Podívej se, to, co Ty popisuješ, je lapálie na hraně; uvažuj:

  • chlap čeká před barákem, na chodníku, na veřejném prostranství. Může chlap stát před barákem, na chodníku, na veřejném prostranství? Arciť že může, bez ohledu na vlastníka chodníku – chodník je vždy místní komunikací IV. třídy, nebo pozemní komunikací nezařazenou do žádné ze zákonem předpokládaných kategorií, která v daném místě a daném čase plní funkci místní komunikace IV. třídy. A pozemní komunikaci smí, v mezích platného práva, každý užívat, bez ohledu na jejího vlastníka.
  • chlapa do baráku někdo pustí – otázka je proč. Pokud se protáhne, tak je to, jak píšeš – lidský faktor. Pokud má ale nějakou Baladu o pluku Igorově, proč to toho baráku jakože musí, pak ovšem už takové jeho konání je podvodem. Netvrdím, že podvodem soudně trestným, k tomu musí být naplněna i materiální stránka skutku, ale v každém případě je to nepoctivé konání.
  • chlap v tom baráku dlí. Proč? Kde? Si tam leští konsoli, nebo čte na nástěnce požární řád, nebo co tam dělá? Za nějakým účelem tam lozit musí!
  • policie chlapa z baráku vyvede. Fajn. Máš na to lejstra?

Protože pokud by chlap opravdu v tom baráku nikoho neznal, nebydlel ani nikde poblíž, tak by se stálo za zvážení, zda nemá být petitem žaloby, aby se chlap nemohl k baráku vůbec přiblížit, co já vím, třeba na 50 metrů. Pak už stačí kamerový záznam, že jenom zevluje před barákem, a už jde konat, a no, in extremo může chlap skončit s rozsudkem pro maření výkonu úředního rozhodnutí.

Protože takhle vyřešíš houby prd, uvažuj: pokud je to nějaký vágus, což asi je, že jo, co by jinak zevloval po cizím baráku, no tak co, no tak soud mu rozsudkem zakáže vstoupit do baráku. On ale do baráku vstoupí. Fajn, zavoláš bengo. Bengo přijede. Bengo váguse vyvede z baráku ven. A jaký je rozdíl mezi situací nyní, a po moci práva a vykonatelnosti rozsudku? Pořádkové pokuty může exekutor ukládat, s nějakou účinností, někomu, komu je co brát – kde není, ani exekutor nebere.

Pokud máš XX papírů na to, že ho policie vyvádí z baráku ven a máš ty kamerové záznamy (je tam vidět, co v tom baráku dělá?), stálo by za to zvážit podání tr.oznámení pro porušování domovní svobody, je k tomu docela hojná judikatura.

Další odpovědi
Schluker

Jak pise Filip… kazdopadne snad neupadne na schodech nebo tak neco 🤷🏻‍♂️